بررسی اجمالی از انفجار یخ خشک

انفجار یخ خشک
نویسنده FR تاریخ تیر ۲۷, ۱۳۹۷ دسته مقالات وبلاگ

انفجار یخ خشک

انفجار یخ خشک که به عنوان انفجار CO2 شناخته می شود یک فرآیند تمیز کردن نسبتا جدیدی با استفاده از پودرهای جامد CO2  میباشد. این در درجه اول برای استفاده صنعتی در انواع برنامه های کاربردی استفاده می شود. گلوله های ذوب شده به طور مستقیم از پودر انفجار جامد به بخار (CO2) منتقل می شود و بدون ترک باقی می ماند. این فرایند به دلایل متعددی برتر از انفجار شن و ماسه، انفجار بشکه های شیشه ای و سایر انواع روش های تمیز کردن است.

امروزه روش یخ خشک به سرعت مورد توجه محیط زیست و همچنین عوامل تولید قرار می گیرد. به دلیل مقررات زیست محیطی عظیم، صنعت نیاز به کم کردن میزان زباله ها دارد. همچنین، صنایع رو به رشدی وجود دارد که بسیاری از آنها در معرض تاثیرات محیط زیستی جهانی محصولاتشان قرار دارند. با این حال، این مزایا با توجه به دستاوردهای فوق العاده عملکرد از طریق انفجار یخ خشک خنثی می شود ، کمبود یا هیچ خرابی در تولید، کیفیت تمیز و حداقل آسیب دیدن تجهیزات از جمله مزایای این سیستم تمیز کننده میباشد.

یخ خشک چیست؟

گلوله های یخ خشک با استفاده از دی اکسید کربن مایع (CO2) در مخزن ذخیره سازی تحت فشار قرار می گیرند و آن را در فشار محیط برای تولید برف افزایش می دهند. پس از آن برف تولید شده در این مخزن از طریق یک میله برای ایجاد گرده های سخت فشرده می شود. به این ترتیب یخ خشک ایجاد میشود.

فرآیند

با فرایند انفجار یخ خشک، ذرات یخ خشک (CO2) به سرعت بالا و به سمت شستشو سطحی حرکت می کنند. ذرات با هوای فشرده شتاب می گیرند، همانند سایر روش های انفجاری. به طور کلی، سه مرحله در انفجار یخ خشک وجود دارد.

مرحله ۱ – انتقال انرژی

گلوله های یخ خشک از اسلحه انفجاری با سرعت فوق العاده بالا حرکت می کنند و روی سطح تاثیر می گذارند. انتقال انرژی از آلودگی جلوگیری می کند. نیروی این ضربه، ابزار اصلی تمیز کردن است.

مرحله ۲ – شوک میکرو گرمایی

دمای سرد گلوله های یخ خشک که به آلاینده ها آسیب می رساند ایجاد شوک حرارتی کوچک (ناشی از دمای یخ خشک -۱۰۹F) بین آلودگی سطحی و بستر است. ترک خوردگی و خرد شدن آلاینده ها موجب پیشرفت فرایند حذف می شود.

مرحله ۳ – فشار گاز

فاز نهایی پودر یخ خشک با ضربه منفجر می شود، و به عنوان پلت گرم می شود، آن را تبدیل به گاز CO2 بی ضرر، که به سرعت در حال گسترش در زیر سطح آلاینده. این نیرو از آلودگی از پشت جلوگیری می کند. سپس آلاینده ها جایگزین می شوند، معمولا به زمین می افتند.

انفجار یخ خشک در مقایسه با روش های سنتی

برای مقایسه مختصری از تمیز کردن یخ خشک با سایر روش های تمیز کردن سنتی، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

انفجار یخ خشک یخ زدگی را برای دفع زباله تولید نمی کند، ساینده نیست، سمی نیست و از لحاظ الکتریکی هدایت نمی شود.

در حالیکه…

– سندبلاست، دانه های شیشه ای و ذرت باعث تولید مقدار قابل توجهی زباله برای دفع و ساینده می شوند.

– شستشوی فشار الکتریکی است.

– حلالها برای دفع زباله تولید می کنند، سمی هستند و می توانند به صورت الکتریکی هدایت شوند.

 

مزایای تکنولوژی انفجار یخ خشک

مزایای انفجار CO2 می تواند به شش بخش عمومی تقسیم شود. پس از هر مزایا بحث شده است:

حتماً بخوانید :   انتقال بیماری از طریق یخ (کلیفرم)

مزایای # ۱ – خرابی از طریق تمیز کردن در محل کاهش یافته است

روش های تمیز کردن معمولی، نیاز به تمیز کردن و تمیز کردن تجهیزات را به یک منطقه اختصاص داده می شود. این مورد در مورد انفجار یخ خشک نیست. در بسیاری از موارد، تجهیزات را می توان در محل و در موارد گرم تمیز کرد. از این رو، بسیاری از مراحل زمانبر، کارآمد، که با روش های دیگری مانند انفجار شن و ماسه مورد نیاز بود، می توان از میان برداشت:

– آرام شدن

– جداسازی

– حمل و نقل تجهیزات به و از یک منطقه تمیز اختصاصی

– جمع آوری مجدد

– زمان گرم شدن

– انفجار یخ خشک می تواند زمان خاموش شدن را برای تمیز کردن از روز تا چند ساعت کوتاهتر کند.

 

مزایای # ۲ – تمیز کردن سریع تر و کامل تر

با انفجار یخ خشک، تمیز کردن بهتر می تواند در حالی که کاهش ساعت در مقایسه با اسکراب با پد ساینده و یا سیم برس. صرفه جویی در کار بسیار زیاد انجام می شود. علاوه بر این، روش انفجار CO2، در شکافهایی که با دستی قابل دسترسی نیست، پاک می شود. در نتیجه، تجهیزات به طور موثرتری عمل می کنند و نشت بالقوه احتمالا مانع شکست های عمده سیستم می شود.

مزایای شماره ۳ – از بین بردن آسیب تجهیزات

روش های تمیز کردن مانند ماسه شویی یک اثر تهاجمی و ساینده را روی سطح می گذارند. آنها می توانند بخشی از سطح را حذف کنند و ساختار سطح را بطور قابل توجهی تغییر دهند. یخ خشک یک سطح غیر سایش است و ساختار سطح را تغییر نمی دهد. این آلاینده ها را دور می کند. ثانیا، چون تجهیزات در حال حاضر در جای خود تمیز می شوند، آسیب احتمالی از تجهیزات متحرک به و از یک منطقه تمیز اختصاصی حذف می شود.

مزایای شماره ۴ – کاهش یا حذف حلالها

هنگام استفاده از گلوله های CO2، از حلال استفاده نمی شود. این می تواند یک نیاز حیاتی برای شرکت های خاص باشد تا با مقررات زیست محیطی و یا برای بهبود ایمنی کارکنان مواجه شود. مسائل مربوط به مسمومیت وجود ندارد.

مزایای # ۵ – کاهش در دفع زباله

با سایر روش های تمیز کردن، که آیا آن را با حلال ها، انفجار شن و ماسه یا بعضی از روش های دیگر، تمیز کننده می شود آلودگی ثانویه و باید به عنوان زباله سمی همراه با آلودگی اولیه دفع می شود. با این حال، با انفجار یخ خشک، به دلیل اینکه پودر CO2 در تماس با آن تبخیر می شود، تنها اتلاف ایجاد شده، خود آلودگی است. این تنها می تواند منجر به کاهش قابل توجه ضایعات شود.

مزایای # ۶ – افزایش ایمنی

گلوله های ضد انفجار CO2 غیر سمی هستند و مزایای ایجاد بی خطر برای محیط زیست، کارکنان شما و تاسیسات تولید:

– بدون زباله های اضافی

– امن برای محیط زیست

– امن برای کارکنان

– امن برای محصولات نهایی

– امن برای تجهیزات

 

نویسنده این مقاله:

راسل موری مدیر روانشناسی RSG Technologies، ارائه دهنده تجهیزات یخ ساز یخ خشک  ، این مقاله کاملاً ترجمه شده است و سعی بر این بوده تا با اینکه بسیار مبحث سخت و پیچیده ای میباشد به زبان ساده گفته شود.

 

دیدگاه ها