تاریخچه پیدایش یخچال و قطعات بکار رفته در آن

تاریخچه یخچال
نویسنده امین تاریخ اسفند ۶, ۱۳۹۶ دسته وبلاگ

تاریخچه یخچال

در این بخش به مرور تاریخچه یخچال خواهیم پرداخت ، قبل از اینکه سیستم یخچال امروزی اختراع شود، مردم غذاهایشان را با برف و یخ خنک نگه می‌داشتند. سرداب‌ها نخستین سوراخ ‌هایی بودند که در زمین حفر می‌شدند. منظور از کلمه یخچال که امروزه استفاده میشود ، چنین حفره‌ای بوده است.

تاریخچه یخچال : کارکرد

کارکرد یخچال ، گرفتن گرما از مواد غذایی در یک فضای بسته است تا دمای آنها را کاهش دهد که این کار را بوسیله عمل تبخیر مایع انجام می‌دهد و به این ترتیب گرما را جذب می‌کند. ماده سردکننده‌ که در یخچال به کار می‌ رود در دمای خیلی پایینی بخار و باعث می‌شود داخل یخچال به دمای انجماد برسد.

سرمایشی که با انبساط سریع گازها صورت می‌گیرد اساس کار یخچال‌های امروزی است. در سال ۱۸۰۵ میلادی مخترع امریکایی به نام اولیور اوانز اولین یخچال را طراحی کرد، اما اولین یخچالی را که می‌توانست مورد استفاده قرار بگیرد جاکوب پرکینز در سال ۱۸۳۴ اختراع کرد که در آن در چرخه تراکم، گاز اتر به کار می‌رفت. پزشک امریکایی جان گری در سال ۱۸۴۴ براساس طرح اولیور ایوانز یخچالی ساخت که یخ بسازد تا بتواند بیماران مبتلا به تب زرد خود را خنک کند.

مهندس آلمانی کارل ون‌لیندن فرآیند مایع کردن گاز در یخچال را در سال ۱۸۷۶ به نام خود ثبت کرد که بخش اصلی فناوری به کار رفته در یخچال است. در یخچال‌های اواخر سال‌های ۱۸۰۰ میلادی تا ۱۹۲۹ گازهای سمی آمونیاک، متیل‌کلرید و دی‌اکسید گوگرد برای مایع خنک‌کننده به کار گرفته می‌شدند.

نشت متیل کلرید در سال‌های ۱۹۲۰ چندین حادثه مهلک آفرید و شرکت های امریکایی را بر آن داشت که تحقیقات مشترکی برای یافتن روشی کم‌خطرتر جهت سرد کردن مواد غذایی آغاز کنند.

تلاش‌های آنها به کشف گاز فرئون ‌دار منجر شد که این یخچال ها به یکی از لوازم اصلی آشپزخانه تبدیل شدند. چند دهه طول کشید تا مردم فهمیدند کلروفلوروکربن‌ها هم لایه ازن کره زمین را دچار مشکل می‌کنند.

اجزای مکانیکی یخچال

کمپرسور

عملکرد کمپرسور ، ایجاد فشار و مکش جهت به حرکت در آوردن گاز در سیستم یخچال است. در داخل کمپرسور یک موتور الکتریکی تک‌فاز و قطعات مکانیکی شامل سیستم سوپاپ و پیستون و میل‌ لنگ قرار دارد.

حتماً بخوانید :   یخ خشک و نحوه ساخت

کندانسور

گاز سرد کننده وقتی در داخل کمپرسور تحت فشار گرما قرار گیرد، حرارت آن افزایش می‌یابد. حال اگر به طریقی این گرما سلب نشود و یا تعدیل نگردد، عمل سرما‌سازی مختل می‌شود. از این رو در یخچال ، گاز تحت فشار و گرم شده از کمپرسور وارد لوله‌های مارپیچ مانند که در تماس مستقیم هوا است می‌شوند. دمای گاز در اثر ارتباط هوا کاهش یافته و عمل سرماسازی در سیستم به سهولت انجام می‌شود. به منظور حفاظت لوله‌های فلزی کندانسور در برخورد با اشیا و اجسام خارجی ، مفتولی در اطراف کندانسور تعبیه می‌کنند.

درایر

گاز پس از آنکه در داخل کمپرسور تحت فشار قرار گرفت، به منظور کاستن از حرارتش راهی کندانسور می‌شود. از آنجا که ممکن است در عبور از این مسیر جرم هایی را نیز حمل کند و یا دارای رطوبت باشد، لازم است قبل از سرماسازی کاملا پاک و خشک شود. بنابراین پس از رادیاتور ، از مسیر درایر عبور می‌کند. درایر دارای دو لوله ارتباطی است.

لوله مویین

لوله‌ای با قطر بسیار کم است که نقش مهمی در تولید سرما دارد. محل نصب لوله مویین بین خروجی درایر و ورودی با یخ ساز است. گاز که توسط کمپرسور تحت فشار قرار گرفته با عبور از مسیر کندانسور و درایر وارد لوله مویین می‌شود. در لوله مویین فشار محیط درون آن به حد قابل توجهی افزایش می‌یابد. لذا گاز سرد کننده که تحت فشار زیاد به مایع تبدیل شده است، با عبور از لوله مویین وقتی که وارد اپراتور می‌‌‌‌شود، چون ناگهان با حجم زیادی مواجه می‌گردد، تبدیل به گاز شده و ایجاد سرما می‌نماید.

اواپراتور

اواپراتور به قسمتی گفته می‌شود که بوسیله تبخیر یک ماده خنک‌کننده سبب تولید سرما شده و در صورت قرار گرفتن در یک ناحیه باعث سرد شدن آن ناحیه یا محفظه می‌شود. در وسایل سردکننده همان محفظه سردکننده را به نام اواپراتور می‌شناسند.

دیدگاه ها