تکنولوژی چه تاثیری در عملکرد دستگاه های سرمایشی داشته است ؟

استفاده از ابزارهای سرمایشی همچون یخچال ها و آبسردکن ها ، سردخانه ها و … در فصول گرم سال از اهمیت بسیاری برخوردار است . مهم ترین نکته ای که در استفاده از این ابزارها باید مورد بررسی قرار گیرد میزان مصرف انرژی در این دستگاه ها می باشد .

در این مقاله به بررسی انواع دستگاه های سرمایشی و تکنولوژی های مورد استفاده در آنها خواهیم پرداخت .

آبسردکن-صنعتی-کلدمیکر

آبسردکن های خانگی و محلی :

آبسردکن از معمولترین ابزارهای مورد استفاده برای تهیه آب خنک در فصول گرم سال می باشد .استفاده از این ابزارها بخصوص در مناطقی با آب و هوای گرمتر اهمیت بیشتری دارد. از قدیم تولید آب سردکن ها به صورتی بسیار ساده صورت میگرفت .

تولید کننده میله های مسی مخصوص که گاز خنک کننده در داخل آن در جریان بود را در دور مخزن می پیچید و از این جهت با خنک سازی لوله ها در جهت خنک سازی مخزن و در نتیجه آب داخل مخزن برمی امدند.

در نتیجه آب خنک برای کاربران مهیا می شد . بیشتر آبسردکن های استیل تولیدی در چندین سال اخیر به همین شکل تولید شده اند. حتما شما هم به خاطر دارید که در بسیاری از مواقع، ابسردکن های استیل موجود در مساجد و مدارس اب کاملا خنک ارائه نمیدادند و سریع پس از مدتی آب موجود در مخزن آنها گرمتر می شد و در نتیجه راندمان کاری دستگاه به شدت کاهش می یافت .

کاهش راندمان بخصوص در مناطق پر رفت و آمد و مناطقی با دمای بالا با شدت بیشتری اتفاق می افتاد . در نتیجه تولیدکنندگان برتر همچون صنایع ماشین سازی دکتر قشلاق به فکر تغییر و ورود تکنولوژی های جدید در تولید دستگاه های آبسردکن استیل گرفتند .

از این رو در دستگاه های جدید اواپراتور به جای قرار گرفتن در خارج مخزن به داخل مخزن منتقل شده و از موتور قدرتمندتری برای خنک سازی استفاده شده است . در چنین ابزارهایی حتی در مناطقی با دمای بسیار بالا ، نیز راندمان بسیار بالایی را برای کاربر به عمل اورده و آبی با دمای زیر ۱۰ درجه را اماده می سازد .

یخساز :

از دیگر ابزارهای سرمایشی که در صنایع مختلف کاربر های متفاوتی دارد ، انواع یخساز می باشد . یخساز ها همانطور که از اسم آنها برم یاید ابزارهایی برای تبدیل آب به یخ می باشند که با توجه نیز کاربر در مدل های مختلفی تولیدی می شوند.

انواع یخساز های رستاورانی برای تولید یخ های حبه ای برای مصرف کاربران بخصوص در فصول گرم سال کاربرد دارند . این بازارهای در ظرفیت های مختلفی تولید می شوند و مدل های کم ظرفیت آن بخصوص در کافی شاپ ها و حتی در خانه ها قابل استفاده می باشد .

همچنین مدل هایی باظرفیت بالا نیز وجود دارند که امکان تولید یخ حبه ای که با نام یخ شفاف نیز شناخته میشود را در ظرفیت های بسیار بیشتری دارا می باشند . این ابزارها در رستوران های بسیار بزرگ و در اماکن تفریحی ، فروشگاه های فروش مواد پروتئینی و سبزیجات و … مورد استفاده قرار میگیرد .

یخساز صنعتی و رستورانی

نمونه ی دیگری از یخساز ها با نام کارخانه ی یخسازی و یا یخسازها صنعتی وجود دارد که بیشتر یخ را به صورت قالب تولید ی میکنند . این یخسازها علاوه بر استفاده به عنوان یخ های خوراکی در صنایع مختلف دیگری نیز کاربرد دارند .

از یخهای قالبی به صورت گسترده ای در لنج های ماهیگیری به منظور تازه نگه داشتن ماهی ها در هوای گرم و شرجی بخصوص در جنوب کشور استفاده میشود .

همچنین از این نوع یخ ها در عملیات بتن ریزی که با نام بچینگ نیز شناخته می شود مورد استفاده قرار می گیرد .

مهمترین مورد در تولید دستگاه های یخ ساز صنعتی استفاده از تکنولوژی های بروز به منظور کاهش انرژی مصرف و در نتیجه افزایش راندمان می باشد . استفاده از گازهای خنک کننده ی با فرمولاسیون جدید ، بهره مندی از سیم های مسی بسیار باکیفیت و … از مهمترین مواردی می باشد که می تواند کمک شایاینی به تولید دستگاهی صنعتی با مصرف پایین کند .

کدام دستگاه بهتر است ؟

یکی از مهمترین مواردی که همراه مورد پرسش قرار میگیرد ، این است که کدام دستگاه نسبت به دیگری بهتر میباشد ؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال، کاربر باید مشخصات دستگاه های مختلف را بررسی کرده و از تکنولوژی های به کار رفته در آن ها آگاهی یابد . از سویی دیگر باید با مراجعه به سایت های اینترنتی مرجع با اصطلاحات آن دستگاه صنعتی به خوبی آشنا شود و تا بتواند با فکری باز اقدام به خرید دستگاه مدنظر خود نماید.

یکی از سایت هایی که به صورت تخصصی اقدام به عرضه انواع دستگاه های آبسردکن صنعتی ، یخساز صنعتی و به طور کلی ابزارهای سرمایشی و گرمایشی صنعتی می کند، فروشگاه اینترنتی دکتر قشلاق به آدرس www.drgheshlagh.com می باشد که با توجه به سابقه ی بسیار آن در تولید و عرضه ی دستگاه های صنعتی، مرجعی بسیار مناسب و قابل اعتماد برای انتخاب دستگاه توسط کاربر می باشد .

از سویی دیگر مشاوران دکتر قشلاق به صورت تخصصی و فول تایم اقدام به مشاوره قبل از خرید کاربران کرده و آنها را در یک خرید مناسب راهنمایی می کنند.