X
    دسته بندی ها: مقالات

دستگاه شیردوش و انواع آن

دستگاه شیردوش و انواع آن

در دامداری ها و فارم های دامپروری از دستگاه برقی بنام شیردوش جهت دوشیدن شیر دام ها استفاده می شود. این دستگاه با ایجاد خلاء باعث از بین رفتن فشار اطراف پستان دام میگردد. در نتیجه کاهش فشار ، ماهیچه ها و اسفنکتر پستان ها باز و شیر از آن خارج میشود. این دستگاه ها همانند جارو برقی شیر موجود در پستان دام را به بیرون و داخل مخزن می کشند. در روش طبیعی با استفاده از فشار دادن پستان دام ، شیر آن را خارج میکنند. در روش سنتی بهداشت کار بسیار پایین و سرعت عمل بسیار کند است. در این روش حتی ممکن است به دلیل فشار زیاد به پستان های دام آسیب وارد شود. در حالی که دستگاه شیردوش باعث افزایش سرعت شیردوشی ، کاهش هزینه های کارگری، حفظ سطح بهداشت و تمیزی شیر و عدم استرس و ترس در دام می شود. همچنین میزان شیر دریافتی از طریق دستگاه شیردوش درمقایسه با روش سنتی بیشتر است.

انواع دستگاه شیردوش

دستگاه شیردوش ، در دو مدل اصلی ثابت و سیار و برای انواع دام ها همچون بز ، گوسفند ، گاو ، شتر و … ساخته میشوند. شیردوش ثابت ، برای دامداری های بزرگ طراحی می گردند. این دستگاه ها ظرفیت بیشتری در شیردوشی دارند و در عین حال میتوانند از تعدادی زیادی دام شیردوشی نمایند.

شیردوش سیار نیز قابل جایجایی بوده و در دو مدل تک واحدی و دو واحدی ساخته میشوند. شیردوش سیار دو واحدی همزمان میتواند از دو دام عمل شیردوشی را انجام دهد. مخزن نگه داری این دستگاه ها ظرفیت های مختلفی دارد و معمولا بین ۲۰ الی ۵۰ لیتر می باشند. اجزای اصلی شیردوش ها شامل موارد زیر است:

  • پمپ خلاء برای ایجاد خلاء و کاهش فشار و باز شدن اسفنکتر
  • پولساتور (در انواع برقی و بادی) برای ایجاد پالس. به این قطعه قلب شیردوش نیز گفته میشود.
  • خرچنگی ، قطعه ای برای نگه داری لاینرها و جمع آوری شیر
  • لوله های انتقال شیر
  • لاینر
  • جترکاپ
  • گیج خلاء سنج
  • بیدون و ظرف شیر

فشار پمپ خلاء در دستگاه شیر دوش باید به درستی تنظیم گردد. در غیر اینصورت پستان دام ورم نموده و حتی امکان خونریزی و درد نیز وجود دارد. نکته بعدی قابل توجه استفاده از لاینرهایی با قطر کافی می باشد تا به طور کامل پستان دام را پوشش دهد. همچنین از پمپ خلاء روغنی بیشتر در این دستگاه ها استفاده میشود که هر چند مدت یکبار (حداکثر دو ماه یکبار) باید تعویض شود.

لاینرها تنها قسمتی از دستگاه شیردوش می باشند که به طور مستقیم با بدن دام در تماس هستند. لذا لاینرها باید از مواد بهداشتی ساخته شده باشند تا هیچ گونه حساسیت و ورم در قسمت پستان دام ایجاد نشود.

معمولا جنس بیدون ها از جنس آلومینیوم ساخته میشود. زیرا آلومینیوم علاوه بر عدم پوسیدگی ، باعث عوض شدن مزه و رنگ شیر نمیشود. قبل از شیردوشی ، معمولا پستان دام را با مواد بهداشتی و دستمال ضد عفونی میکنند. زیرا در اثر آلودگی در ناحیه پستان دام ، انواع بیماری ها در بین آنها سرایت پیدا میکند. همچنین لاینرها هر بار بعد از استفاده باید تمیز شستشو داده شوند.

شاسی های این دستگاه از جنس استیل انتخاب میشود تا در اثر رطوبت بالا شاسی ها دچار زنگ زدگی نشوند. اندازه لاینرها و تعداد پالس های پولساتور در شیردوش های گاوی ، بزدوش ، شتردوش و … با هم فرق میکند. با مجهز کردن شیردوش به سنسنور کنترل سطح بیدون ، در صورت پر شدن مخزن آن ، دستگاه خاموش شده و عمل دوشیدن متوقف می شود.

نتیجه گیری

برای شیردوشی بهتر و عدم آسیب دیدن دام ، انتخاب دستگاه شیردوش اهمیت زیادی دارد. استفاده از قطعات با کیفیت ، خرچنگی مناسب ، پمپ خلاء قوی و رعایت اصول بهداشتی در ساخت این دستگاه ها از جمله موارد مهم می باشند که تولید کننده باید آنها را رعایت نماید. از این رو توصیه میشود به هنگام خرید از تولید کنندگان معتبر خرید نمایید. با توجه به گسترش شاخه دامپروری ، تمامی پرورش دهندگان امروزه از دستگاه شیردوش برای دریافت شیر دام ها استفاده می کنند. دستگاه شیردوش در مقایسه با روش سنتی و طبیعی مزیت های زیادی دارد و بکار گیری از این دستگاه ها، میزان بهره وری از دام ها را به مقدار قابل توجهی افزایش میدهد.

در صورتیکه قصد خرید دستگاه شیردوش برای دامداری خود دارید ، پیشنهاد ما به شما استفاده از تجهیزات لبنیاتی گروه صنعتی کولد میکر می باشد. از جمله این تجهیزات می توان به انواع دستگاه شیردوش اشاره نمود. این دستگاه ها دارای راندمان عالی و عمر مفید طولانی می باشند. گروه صنعتی کولد میکر با بهره گیری از قطعات با کیفیت و رعایت اصول بهداشتی ، توانسته است محصولی بسیار عالی برای دامداران و پرورش دهندگان عزیز به ارمغان آورد.

در زمینه خرید دستگاه شیردوش اگر نیاز به راهنمایی بیشتر دارید ، می توانید با شماره ۰۹۱۴۴۴۸۵۵۹۰ تماس حاصل فرمایید.

FR :