سردخانه
سردخانه
نویسنده امین تاریخ اسفند ۱۳, ۱۳۹۶ دسته مقالات وبلاگ

سردخانه

احداث سردخانه

احداث سردخانه جز سرمایه گذاری های متوسط محسوب می شود. بر طبق براوردهای انجام شده، هزینه احداث سردخانه متوسط حدود ۳ میلیارد تا ۴ میلیارد تومان است که البته این هزینه با توجه به قیمت متفاوت زمین در نقاط مختلف کشور و تورم قابل تغییر است. هزینه خرید زمین به مساحت ۸۰۰ متر حدود ۵۰۰ میلیون تومان، احداث سوله، کف سازی و پنل دیواره حدود ۵۰۰ میلیون تومان و سایر هزینه ها مانند تجهیزات و حقوق و دستمزد برای یک سال حدود یک میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. باید توجه کنید که هزینه احداث سردخانه های زیر صفر و بالای صفر متفاوت است.

احداث سردخانه

با براورد سود و هزینه و نوشتن یک طرح توجیهی مناسب می توانید از بانک های مربوطه مانند بانک کشاورزی برای احداث سردخانه وام بگیرید. اگر طرح توجیهی شما به تایید اداره جهاد کشاورزی برسد و مجوزهای لازم را از این اداره کسب کنید روند اخذ وام شما تسهیل شده و در زمان کمتری می توانید وام را از بانک کشاورزی اخذ کنید.

طرح توجیهی احداث سردخانه

نوشتن یک طرح توجیهی دقیق و حرفه ای جهت اخذ وام برای احداث یک سردخانه ضروری است. طرح های توجیهی شامل بخش های فنی، مالی و اقتصادی می شوند و در نوشتن طرح توجیهی احداث سردخانه باید این اطلاعات را به صورت دقیق وارد فرم های مربوطه کنید. در نوشتن طرح توجیهی باید هزینه ها و سود حاصل از فعالیت را به صورت دقیق برآورد کرده و مشخص کنید.

اطلاعات طرح توجیهی احداث سردخانه صنعتی می تواند شامل موارد زیر باشد:

زمین سردخانه

برای احداث سردخانه صنعتی به نیاز به خرید زمین دارید. در طرح توجیهی باید اطلاعات زمین مورد نظر مانند محل زمین، قیمت و مساحت آن را به صورت دقیق مشخص کنید.

محوطه سازی سردخانه

در طرح توجیهی احداث سردخانه صنعتی باید به محوطه سازی زمین نیز اشاره کنید. محوطه سازی شامل خاکبرداری و تسطیح زمین، حصار کشی، ایجاد فضای سبز و خیابان کشی در محوطه سردخانه می باشد. در طرح توجیهی باید مدت زمان و هزینه محوطه سازی را به صورت دقیق برآورد کرده و وارد طرح کنید.

احداث سوله

احداث سوله از دیگر مراحل احداث یک سردخانه صنعتی است که باید اطلاعات فنی و هزینه های مربوط به ساخت آن در طرح توجیهی قید گردد. این مرحله شامل ساخت ساختمان و تاسیسات و پرداخت هزینه های مربوط به شرکت شهرک های صنعتی است. ساختمان سردخانه صنعتی شامل سالن تولید، انبارها، ساختمان های اداری و سرویس های بهداشتی، نمازخانه، آزمایشگاه، ساختمان تاسیسات و بارانداز محصولات و ساختمان های سرایداری و نگهبانی است. علاوه بر این در احداث سردخانه صنعتی نیاز به تاسیسات عمومی مانند برق، آب، گاز، خطوط تلفن، حفاظت الکترونیک، تهویه مطبوع، مخازن ذخیره آب و سوخت، موتورخانه، هوای فشرده، برق اضطراری و … می باشد.

حتماً بخوانید :   آبسردکن ساید بای ساید

خرید تجهیرات سردخانه

در احداث یک سردخانه صنعتی نیاز به خرید تجهیزات فنی، اداری، کارگاهی و حمل و نقل دارید. تعداد، نوع و قیمت این تجهزیات باید مشخص شده و در طرح توجیهی قید گردد. تجهیزات فنی شامل مواردی همچون کندانسور، کمپرسور، مخازن رسیو، اینترکولر، مخزن روغن گیر و سایر تجهیزات فنی است. تجیزات اداری و کارگاهی نیز شامل تجهیزاتی مانند ابزار آلات کارگاهی، میز و صندلی و لوازم آشپرخانه است. همچنین توجه داشته باشید که در سردخانه لوازم حمل و نقل کشاورزی مانند وانت، کامینوت و لیفتراک صنعتی کاربرد دارند که باید در احداث سردخانه صنعتی تهیه شده و قیمت و سایر اطلاعات مربوط به آن ها در طرح توجیهی قید شود.

 

نیروی انسانی

نیروی انسانی

در طرح توجیهی باید تعداد و هزینه نیروی انسانی شاغل در سردخانه صنعتی برآورد شده و قید گردد. نیروی انسانی می تواند در بخش های فنی، لجستیک، اداری و مالی، فروش و نگهبانی به کار گرفته شود.

اطلاعات مالی

اطلاعات مالی از بخش های مهم یک طرح توجیهی است. اطلاعات مربوط به این بخش شامل مواردی همچون سرمایه ثابت و سرمایه در گردش، درآمد، هزینه و سود سالیانه، دوره بازگشت سرمایه و نرخ بازدهی سرمایه است. همچنین باید در این بخش به مواردی همچون ظرفیت تولید و فروش مورد انتظار سالیانه سردخانه نیز اشاره شود.

اطلاعات اقتصادی

در این بخش باید به مزیت های سرمایه گذاری در احداث سردخانه صنعتی اشاره کنید. همچنین به مواردی همچون بازار فروش محصولات کشاورزی در داخل و امکان صادرات آن به خارج از کشور اشاره کنید و این که با احداث سردخانه های صنعتی به دلیل افزایش ظرفیت ذخیره محصولات کشاورزی می توان آن ها را به کشورهای همسایه صادر کرد. علاوه بر این سردخانه های صنعتی نقش مهمی در زنجیره تولید محصولاتی مانند چیپس و اسانس های میوه و پودر تخم مرغ ایفا می کنند که می توانید به آن ها نیز اشاره کنید.

دیدگاه ها