طرز کار سیستم های سرمایشی – شباهت کارکرد یخساز با سیستم خنک کننده کامپیوتر

8 accessories 01 - طرز کار سیستم های سرمایشی - شباهت کارکرد یخساز با سیستم خنک کننده کامپیوتر
نویسنده am.admin تاریخ بهمن ۲۸, ۱۳۹۶ دسته وبلاگ

شباهت کارکرد یخساز ها با سیستم خنک کننده کامپیوتر

طرز کار سیستم های سرمایشی چه شما از کامپیوتر های لب تاپ و یا دسکتاپ استفاده بکنید شانس خوبی وجود دارد که اگرکه شمادر حال انجام دادن کاری در آن هستید ، متوقف کنید و بادقت گوش کنید، شما صدای گردش یک فن را خواهید شنید. اگر کامپیوتر شما دارای کارت ویدیوی بالا و قدرت پردازش بالایی داشته باشد ممکن است که صدای بلندتر از آن را بشنوید.

 

طرز کار سیستم های سرمایشیش

در اکثر کامپیوترها فن ها کار خودرا به خوبی در خنک نگه داشتن اجزا الکترونیکی انجام میدهند.فن ها با به چرخش در آوردن هوا درون کامپیوتر یا لب تاپ مانند کمپرسور های دستگاه های یخساز و یخچال ها که گاز  خنک کننده را  در داخل سیستم  به گردش در می آورند تا  عمل سردسازی انجام شود  فن ها نیز  با به گردش در آوردن  هوا موجب  خنک شدن سیستم کامپیوتر می شوند  اما قبل ازاینکه مردم بخواهندا ز هارد ور های مدل بالا استفاده کنند و یا کامپیوتر خودرا به اجرای سریع تر ارتقا دهند ممکن است که فن قدرت کافی برای انجام این کار را نداشته باشد.

طرز کار سیستم های سرمایشی – اگر کامپیوترگرمای بیش از حد را تولید کند خنک کننده های مایع که به عنوان خنک کننده های آبی شناخته شده اند می توانند بهترین راه حل باشند. ممکن است کمی متضاد به نظر برسد که مایعات در کنار قطعات الکترونیکی قرار بگیرند اما خنک کردن با آب خیلی موثرتر از خنک کردن با هواست.خنک سازی مایع یک روند بسیار آشنا است .سیستم خنک کننده ی ماشین آب را داخل موتور ومعمولا با استفاده از ضد یخ به چرخش در می آورند. سطوح داغ داخل موتور آب را گرم کرده و در این روند خودشان را خنک می کنند.

حتماً بخوانید :   درست کردن یخ تزئینی

 

شباهت کارکرد یخساز ها با سیستم خنک کننده کامپیوتر

آب از موتور به رادیاتور یک سیستم پر از باله و لوله و تعداد زیادی سطوح بیرونی است به چرخش در می آید .گرما از آب داغ به رادیاتور حرکت می کند و باعث خنک شدن آب می شود. سپس آب خنک به موتور برمی گردد.در همان لحظه فن هوارابالای قسمت بیرونی رادیاتور حرکت می دهد. به این طریق گرمای موتور به بیرون از سیستم خنک کننده و هوای اطراف حرکت می کند. بدون تماس صفحه های رادیاتور با هوا و رفع گرما سیستم فقط گرما را در اطراف خود حرکت می داد به جای اینکه از آن رها شود. موتورماشین گرما را به عنوان یک محصول جانبی از سوزاندن سوخت تولید می کند.

از طرف دیگر به عنوان یک محصول جانبی از حرکت الکترون ها در اطراف گرما تولید می شود. یک کامپیوتر ریز تراشه پر از ترانزیستورهای الکتریکی که اساسا سوئیچ های الکترولیکی روشن خاموش است می باشد. با تغییر دادن خاموش یا روشن بودن توسط ترانزیستور ها ، برق در ریزتراشه ها حرکت می کند. هرچقدر ترانزیستورها زیاد باشند تراشه ها کمتر می شوند و هرچقد که آنها سریعتر تغییر کنند تراشه ها داغ تر می شوند. مانند موتور ماشین اگر تراشه ها بیش از اندازه داغ باشند از کار خواهند افتاد.

دیدگاه ها