طرز کار یخچال

طرز کار یخچال
نویسنده امین تاریخ اسفند ۴, ۱۳۹۶ دسته وبلاگ

در چرخه ی سرد سازی یخچال ۵ مولفه ی اساسی وجود دارد : مبرد مایع ، کمپرسورکه جریان مبرد را کنترل کند،کویل کندانسر در خارج از یخچال ،کویل اواپراتور در داخل یخچال .و چیزی به نام دستگاه گسترش . در اینجا چگونگی تعامل آنها برای سرد کردن مواد غذایی خود را خواهید دید و میخواهیم برای شما طرز کار یخچال را توضیح دهیم که در بسیاری از تجهیزات سرمایشی نظیر آبسردکن ، سردخانه و یخساز مشابه است با ما همراه باشید ..

طرز کار یخچال

در ابتدا کمپرسور بخار مبرد را منقبض می کند ، فشار آن را بالا می برد ، و آن را به کویل های خارجی یخچال فشار می دهد. کمپریور با به حرکت دادن و  انتقال گاز خنک کننده در داخل لوله های مخصوص  در یخچال عمل خنک سازی را انام می دهد.این گاز  ها که معمولا در بیخچال از گاز فریون استفاده می شود به وسیله  کمپرسور در داخل لوله ها حرکت مکرده و گرمای  اطراف و مواد داخل یخچال را می گیرد و باعث خنک شدن  مواد داخل یخچال می شود که با  انتقال دوباره  به  لوله های پشتی  یخچال  که این لوله ها با هوا در تماس هستند  گرمای خود را به  هوای بیرون منتقل می کند و موجب  خنک شدن دوباره  گاز می شود و این چرخه مرتبا ادامه می یابد.

طرز کار یخچال چگونه است  ؟

به عبارت دیگر زمانی که گاز داغ کویل با دمای هوای خنک تر آشپزخانه مواجه می شود ،به مایع تبدیل می شود.
حالا در حالت مایع و با فشار بالا، یخچال با جریان آن در کویل داخلی فریزر و یخچال خنک می شود.
مبرد حرارت را جذب می کند و یخچال خنک می شود.
در آخر ، مبرد آن را به گاز تبخیر میکند و سپس در کمپرسور جریان می یابد که چرخه از اول شروع می شود.

حتماً بخوانید :   مبحث بهداشت آب در آبسردکن ها

برای آشنایی کامل با انواع کمپرسور ها به  مقاله ” کمپرسور یخساز ” مراجعه کنید .در این مقاله انواع کمپرسور های  گاز های مختلف و کمپرسور های دستگاه های یخساز و کارخانه یخ مورد بررسی قرار گرفته است.

دیدگاه ها