معماری یخدان ها

معماری یخدان ها
نویسنده am.admin تاریخ تیر ۲۷, ۱۳۹۶ دسته وبلاگ

معماری یخدان ها

معماری یخدان ها به نسبت موقعیت مکانی و با توجه به شرایط اقلیمی هر منطقه تغییر میکند.  به طور کلی میتوانیم این یخدان ها را از لحاظ معماری به چهار بخش متفاوت تقسیم نماییم.

 

یخدان های گودالی که دارای دیوار سایه انداز میباشند

های گودالی 300x225 - معماری یخدان ها

یخدان های گودالی

معماری یخدان ها : یخدان های گودالی یکی از انواع یخدان میباشند که در زمین حفر میشد. یخ در این گودال انبار و سپس با کاه و حصیر شاخه های گیاهان و گل پوشانده می شد. این نوع یخدان ها بسیار بزرگ بوده اند و یخ میتوانست تا آخر تابستان و حتی بیستر از آنها دوام بیاورد. ساختار این یخدان های گودالی به نوعی بوده است که از طرف جنوب ، غرب ، شرق گودال دیوار وجود داشته که مانع تابیدن آفتاب بر گودال و در نتیجه نگهداری خنک آنها می شد.

شهر اصفهان به دلیل دارا بودن یخدان های گودالی مشهور بوده است. در کتاب معماری اصفهان دقیقاً اشاره شده است که تعداد یخدان های اصفهان به بیش از چهل عدد میرسیده است،  در کتاب هایی نیز آمده است که استفاده از یخ حتی برای افراد فقیر جامعه نیز در اصفهان رایگان بوده است که این مورد با توجه به وسعط بزرگ یخدان ها و البته تعداد یخدان های زیاد شهر اصفهان قابل قبول بوده باشد. البته شایان ذکر است که کیفیت یخی که توسط این اشخاص( افراد فقیر اجتماع) استفاده میشد در حد بسیار عالی نبوده است و در حد نرمال یخ بوده.

 

نوع دوم یخدان های تاق دار میباشد که بدون دیوار سایه انداز بوده اند.

های تاق دار 300x210 - معماری یخدان ها

یخدان های تاق دار

معماری یخدان ها : نوع دوم یخدان ها تاق دار بوده اند که بیشتر در شمال مرکزی ، غرب و البته شمال غربی ایران یافت می شدند. اگر بخواهیم مثالی برای این موارد بزنیم میتوانیم به یخدان های تهران ، ساوه ، همدان ، زنجان ، ارومیه ، تبریز ؛ مراغه اشاره نماییم.

حتماً بخوانید :   معرفی و بررسی آبسردکن روبن roben

به دلیل خنک بودن هوا نسبت به دیگر شهر ها در برخی از شهر ها پوشاندن یخ با کاه ضروری نبود و یخ به راحتی حتی تا پایان تابستان نیز صحیح و سالم باقی می ماند.

این یخدان ها مخزن مستطیل شکل و طاق دار دارند که دقیقاً همانند نوع قبل در زیر زمین قرار گرفته اند با این تفاوت که فاقد دیوار سایه انداز میباشند. از این نوع میتوان به یخدان قائم مقام فراهانی در تبریز اشاره نماییم.

 

نوع سوم یخدان هایی با سقف های چوبی و بدون دیوار سایه انداز میباشند

هایی با سقف چوبی 300x169 - معماری یخدان ها

یخدان هایی با سقف چوبی

معماری یخدان ها : مخزن این یخچال ها بر خلاف جاهای دیگر ایران از تنه درختان تبریزی و گل پوشانده شده بود ، در اصل این نوع پوشش همان نوع سقفی است که در اکثر روستاهای ایران استفاده شده است. اگر بخواهیم یک مثال برای این موضوع بزنیم میتوانیم به یخدان روستای جابان اشاره نماییم که در ۸۰ کیلومتری شرق تهران در جاده فیروزکوه قرار گرفته است. از این نوع یخ دان ها به ندرت میتوانید مشاهده نمایید و به ندرت ساخته شده است.

نوع چهارم از یخدان ها دارای گنبد بوده اند

گنبد دار 300x225 - معماری یخدان ها

یخدان گنبد دار

معماری یخدان ها : در ان دسته از مناطقی که سرما بسیار شدید میباشد و البته کوتاه ، اختلاف دمای شب و روز بسیار زیاد است یخدان ها دیوار سایه انداز ندارند زیرا عمل یخ بستن حتی بدون نیاز به سایه انداز در زمان بسیار کوتاهی صورت میگیرد. در این مناطق باید انتقال یخ به مخزن بسیار سریعتر صورت گیرد چراکه دما در هر لحظه دارای نوسان است. اگر بخواهیم چند نمونه از یخ دان های این چنینی نام ببریم میتوانیم به یخدان های سبزوار ، سمنان ، شاهرود ، از این دسته اند.

حتماً بخوانید :   یخدان های گنبد دار همراه با دیوار سایه انداز

 

دیدگاه ها