نحوه تبدیل آب به یخ

نحوه تبدیل آب به یخ
نویسنده am.admin تاریخ تیر ۸, ۱۳۹۶ دسته وبلاگ

نحوه تبدیل آب به یخ

نحوه تبدیل آب به یخ : چنانچه شما هم به علوم علاقه دارید و میخواهید بدانید چه اتفاقاتی در اطراف شما در حال انجامند با ما همراه باشید. در این مقاله نحوه تبدیل آب به یخ در مکان هایی مانند حوض یا رودخانه را مورد بررسی قرار داده ایم. زمانی که هوا سرد میشود سطح آب نیز همراه با هوا سرد میشود و از آنجایی که آب سرد همیشه سنگینتر از آب گرم است پس آب هایی که سرد شده اند به پایین میدوند و آبهای گرمتر به بالا میآییند ، در اصل جای آب سرد و گرم تعویض میشود.

نحوه تشکیل یخ در حوض

بعد از این مراحل دوباره آب سردتر شده و عملیات جابجایی آب سرد و گرم انجام میشود انقدر این عمل انجام میشود که تمامی آب موجود در حوض به ۳ درجه سانتی گراد برسد و در این شرایط باز هم سطح آب سردتر میشود اما از انجایی که آب های زیرین در ۳ درجه سانتی گراد به اندازه کافی سنگین هستند دیگر معاوضه آب های رویین و زیرین انجام نمی شود، در این صورت که آب های رویین حوض بازهم سردتر میشوند تا به صفر درجه سانتی گراد میرسند و این زمانی است که آب آماده یخ بستن شده است ،

این زمانی است که کم کم بلورهای بسیار ریزی بر روی آب مشاهده میشود هر ییک از این بلورها ۶ گوشه دارند و دارای شش شعاع با شش نوک میباشند. زمانی که این بلورها به تدریج بر روی آب بیشتر و بیشتر میشوند و به هم میپیوندند یخ را تسکیل میدهند و چندان طولی نمیکشد که یخ مورد بحث سطح بالای آب را میپوشاند.

حتماً بخوانید :   بررسی یخ

رنگ یخ

گاهی اوقات رنگ یخ به رنگ شفاف و روشن و گاهی نیز به رنگ تیره میباشند و به ابرها شباهت بیشتری دارد. دلیل این است که هر قطره ای از آب که یخ میبندد بک جباب هوا را ازاد مینماید ، و این حباب به شاخه های بلور مچسبد و به تدریج بلور دیگری به وجود می آید، حباب هوا در آن میان محبوس میگردد و در نتیجه رنگ تیره تر میشود. اما در صورتی که آب در زیر یخ در حال حرکت باشد حباب های کمتری تشکیل خواهد گرفت و در نتیجه یخ کاملاً شفاف خواهد بود.

دیدگاه ها