کاربرد یخساز حبه ای

انواع کاربرد یخ حبه ای
نویسنده FR تاریخ شهریور ۱۰, ۱۳۹۷ دسته مقالات وبلاگ

کاربرد یخساز حبه ای

یخ سازها دستگاه هایی می باشند که به طور انحصاری برای ایجاد یخ به عمل گرفته می گردند . بهتر است بدانید که یخ ها تنها مصاف خوراکی ندارند و از آنها در صنایعی مثل صنعت مواد غذایی و عمرانی هم به کار گیری می شود . به همین دلیل یخ سازها را با دقت به مدل یخی که ایجاد میکند به گونه های مختلف تقسیم می کنند که در زیربه آنها اشاره کرده ایم:

یخ ساز قالبی :

یخ ساز قالبی یخ سازی است که از آن برای ساخت یخ قالبی در بعد ها ۲۵*۲۵*۱۰۰ سانتی متر استفاده می شود . این گونه یخ ها را ممکن است در فصل‌تابستان در یخ فروشی ها مشاهده نموده اید . معمولا اشخاص برای مصرف این یخ ها به طور خوراکی آنها‌را به قطعات کوچک تقسیم بندی می نمایند و به دورن آبمیوه ها می اندازند .

یخ های قالبی صرفا کاربرد خوراکی ندارند بلکه از ان ها جهت مصارف صنعتی هم به کارگیری می شود . به عنوان مثال در صنعت های عمرانی در بتن سازی برای کاهش دمای بتن استفاده می شود چون در صورت بالا بودن دمای بتن , مهندسین ناظر آن را تایید نخواهند کرد .

به دستگاه که یخ قالبی را ایجاد می نمایند کارخانه یخ سازی گفته می شود کارخانه های یخ سازی در گنجایش های متعدد ایجاد می گردند .

دستگاه هایی هم وجود دارند که برای مصارف مختلف یخ قالبی را خرد کرده و به طور پودر در میاورند . به‌این دستگاه ها یخ خردکن گفته می شود .

 

یخ ساز برفکی :

یخ ساز برفکی یخ را به طور برفک میسازد . از یخ های برفکی برای کاهش دمای گوشت حیوان ذبح شده در کشتارگاه ها نیز استفاده می‌شوند . همان طور که میدانید دمای درون تن حیوان ها چیزی حدود ۳۷ درجه سانتی گراد است . هنگام ذبح به دلیل وجود استرس در حیوان , دمای تن آن اندکی هم ارتقا پیدا می کند که میتواند منجر به فاسد شدن گوشت شود . برای پرهیز از این حادثه بر روی گوشت حیوان یخ برفکی می ریزند .

حتماً بخوانید :   تاریخچه یخساز

 

یخ ساز حبه ای :

یخ ساز حبه ای دستگاهی است که یخ را به طور حبه ای میسازد . یخ حبه ای یخی است که به طور مکعبی ساخته می شود . تمامی ما تجربه ساخت یخ با لبریز کردن سینی یخ با آب و قرار دادن آن در درون یخچال را داریم .

بر خلاف یخچال ها که برای تبدیل آب به یخ مدت زمان زیادی را نیاز دارند ، یخساز های خانگی حبه ای نیاز به مدت زمان بسیار کمتری دارند تا یخ تولید نمایند.

یخ حبه ای به دو صورت شیری رنگ و بلوری ساخت می شود . یخ بلوری بی رنگ است .

 

کاربرد یخ سازهای حبه ای

یخ سازهای حبه ای در گنجایش های متفاوت و اما کمتر از ۵۰ کیلوگرم ساخته می‌شوند . یخ سازهای حبه ای در اشکال خانگی , رستورانی , فست فود و کافی شاپی تولید میشوند و می توان از آن‌ها برای خنک کردن آبمیوه ها و تنظیم خوردنی های سرد استفاده شود.

یخ سازهای حبه ای کوچک می‌باشند و امکان جابجایی ساده را دارا هستند . به این ترتیب این یخ سازها را می توان در هر کجای آشپزخانه قرار داده و از آنها بهره ببرید.

 

دیدگاه ها