کمپرسور یخساز

کمپرسور یخساز
نویسنده am.admin تاریخ بهمن ۱۷, ۱۳۹۶ دسته وبلاگ

انواع کمپرسور یخساز

معرفی انواع مختلف  کمپرسورهای گاز  Gas compressor

فشرده کردن گاز ها  علاوه بر این که به خاطر حمل و نقل گازها بسیار  مهم است بلکه جایگاه بسیار مهمی همچنین در صنعت تهویه هوا و انجام عمل سردسازی همچنین  دارد. کمپرسورها به صورت گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند و از عوامل مهم و ضروری  در کنترل کارایی تمام انواع موتورهای احتراقی می‌باشند.از کمپرسور ها در یخساز های قالبی ، یخساز های حبه ای ،و.. وآب سرد کن ها استفاده می شود.

کمپرسورها به خاطر انجام فشرده کردن گاز و هوا مورد استفاده قرار می گیرند و به عنوان بخشی ضروری در سیستم‌های مولد برق بوسیله توربین گازی به شمار می‌روند. این کمپرسورها در واقعیت به منظور تولید گاز بی‌اثر در سیستم‌های ایمنی و کنترل؛ پخش کردن گاز در سیستم؛ بازاریابی و باز فشرده کردن گاز؛ ایجاد زمینه خوب به خاطر انجام واکنش‌های شیمیایی؛ و به وجود آوردن سطوح فشار مناسب به وسیله خارج کردن یا اضافه کردن گاز یا بخار از سیستم تصفیه به کار گرفته می‌شوند.

با این روال ؛ تکنولوژی کمپرسور به صورت پیا پی  در حال تحول است. دستگاه کمپرسور به عنوان یکی از دستگاه هایی است که پیوسته در حال تحول و توسعه است.

کمپرسورهای گاز Gas Compressors

این دستگاه های کمپرسور با کاهش حجم گاز ؛ فشار آن را زیاد می‌دهند. کمپرسورهای گازکار برد های زیادی دارند. با این حال؛ این کمپرسور ها معمولا به خاطر ذخیره  کردن گاز ها به خاطر راحت گردیدن حمل و نقل آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواخ مختلف گاز در کمپرسورها مورد عملیات قرار می‌گیرند مانند گاز آرگون؛ دی اکسیدکربن؛ مونوکسید کربن؛ اتان؛ اتیلن؛ هلیوم؛ هیدروژن؛ گاز حاصله از دفن زباله؛ گاز طبیعی متان؛ نئون؛ نیتروژن؛ اکسید نیتروس؛ اکسی می‌شود از جمله گاز دفن زباله؛ گاز تخمیر؛ بازیافت بخار و غیره.

هلیوم؛ هگزافلورید سولفور و گزنون. کمپرسور در کاربردهای مختلفی به کار گرفته می شوند

کمپرسورهای مدرن به صورت دستگاههای کارآمدی طراحی شده‌اند و چند کار مختلف دارند ؛ این طرح‌ها هم دارای خوبی های کارکردی و هم مزیت‌های مربوط به تعمیر و نگهداری هستند. این کمپرسورها به صورت عمده  در صنایع مختلف استفاده می شوند مانند صنعت شیمی؛ سیستم‌های اکسیده شدن؛ کارخانه‌های پتروشیمی؛ پالایشگاههای نفت؛ کارخانه‌های پولی اتیلین؛

تصفیه گاز طبیعی؛ موتورهای جت؛ هواپیماها؛ تجهیزات تبرید؛ حمل و انتقال گاز خانگی درون خطوط لوله <جهت انتقال گاز از محل تولید به محل مصرف). زیردریایی‌ها <به خاطر ذخیره کردن گاز به منظور استفاده در مواقع ضروری) و غیره.

وظایف کمپرسورهای گاز :

– فشرده‌ کردن و پخش گاز

– آماده کردن زمینه و شرایط به منظور واکنش‌های شیمیایی

– تولید گازهای بی‌اثر به خاطر سیستم‌های ایمنی و کنترل

– حفظ سطوح فشار دلخواه از راه افزودن یا خارج کردن گاز یا بخار از یک سیستم

طریق کار کمپرسور گاز

کار کمپرسور گاز دارای ۳: مرحله است. مرحله اول پر کردن استوانه از راه شیر کنترل ورودی است. بعد مایع هیدرولیک که به صورت پشت سر هم و پیوسته در پیستون هیدرولیک کار می کند شروع به فشرده‌ کردن  گاز این استوانه می‌کند. مرحله بعدی در بردارنده جاری کردن هوای فشرده در دومین استوانه است که از اولین استوانه کوچک‌تر می‌باشد.

در دومین مرحله این فرایند؛ موقعیت شیر تغییر می‌کند و سیال هیدرولیک را با فشار به طرف مخالف پیستون هیدرولیک جاریمی کند. این تغییرات  در پیستون منجر به حرکت پیستون می‌شودو گاز فشرده کردن می شود. بالاخره گاز از این استوانه خارج می‌شود و به مجرای تخلیه گاز وارد می‌شود و این چرخه به همین ترتیب ادامه می‌یابد.

 کمپرسور هوا Air Compressor در انواع کمپرسورهای گاز

این کپپرسور دستگاهی است که کار آن افزایش فشار گاز به وسیله چند دستگاه  است که در بردارنده پمپ DC؛ AC و موتورهای گازی یا دیزلی می باشد. هوای فشرده کردن شده در صنایع زیادی به صورت گسترده استفاده می شود؛ چون انرژی جایگزینی ایجاد می کند که در مراحل و کاربردهای تولید به صورت کاملا ایمنی و پاکیزه مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین قابل حمل است و چندین  کاربرد دارد.

کمپرسورهای مدرن با طراحی ها و با استفاده از تکلونوژی های پیشرفته‌ای ساخته می شوند مثلا کمپرسورهای پیستونی؛ گریز از مرکز؛ قابل حمل و کمپرسورهای rotary Screw که از جمله ابداعات جدید بشمار می‌ رود. کمپرسور های مدرن به خاطر عملکرد پیوسته؛ حداکثر بازدهی؛ عمر طولانی دستگاه و عملیات مراقبت و نگهداری ساده طراحی شده‌اند.

کمپرسورهای هوا را می‌توان براساس تعداد مراحل فشرده کردن؛ روش خنک‌سازی؛ روش به راه‌اندازی <موتور؛ بخار؛ غیره) به سه دسته بنیادین تقسیم کرد؛ انواع مختلف کمپرسورهای هوا در بردارنده:

کمپرسورهای پیستونی Rcciprocating Air Compressors

در این کمپرسورها هوا با حجم معینی به صورت پی در پی وارد محفظه محصوری می‌شود و سپس تا سطوح فشار بالا فشرده کردن می‌شود در این کمپرسور از یک پیستون به همراه یک سیلندر به خاطر فشرده کردن و جابجا کردن هوا استفاده می‌شود.

 کمپرسورهای مارپیچی Ratary Screw Air Compressors

این نوع  کمپرسورها از دو روتور ساخته شده اند که داخل محفظه‌ای قرار دارند؛ این روتورها در این محفظه هوا را به صورت داخلی فشردهمی سازند . این کمپرسورها بنابر ساختار؛ فشار و ظرفیت آن  دارای انواع متفاوتی هستند.

حتماً بخوانید :   کاهش وزن با خوردن یخ

کمپرسورهای چرخشی گریز از مرکز Rotary Centrifugal Air Compressors در انواع کمپرسورهای گاز

نحوه کار این کمپرسورها به میزان انرژی وابسته است که از تیغه چرخشی به هوا انتقال می‌یابد

کمپرسورهای هوای با کیفیت به موقع سرمایه گذاری

به خاطر طراحی نوع بخصوصی از کمپرسور هوا همیشه باید به دنبال کیفیت و ویژگی‌های حفاظتی آن طرح باشیم یکی از شیرهای ایمنی فشارشکن فشارسنج‌های مخزن و رگلاتور فشار می باشد .کلیه اضافه بار حرارتی حفاظ تسمه و غیره.

با این شرایط  هنگام استفاده از این کمپرسور ها ؛ حتی اگر اصول کیفی در آن را رعایت کرده باشیم باید نکات مشخصی در نظربگیریم:

–هیچ وقت اجازه ندهید مواد آتش زا  با لوله تخلیه هوا تماس پیدا کنند.

– قبل ازآغاز  فرایند؛ اطمینان داشته باشید که هوایی که وارد کمپرسور می رود نه تنها سرد است بلکه بخار یا گاز های اشتعال زا در آن وجود ندارد

۱: شیرهای ایمنی؛ شیرهای تنظیم کننده فشار؛ و رگلاتورها را به صورت پیوسته بازرسی کنید.

۲: قبل از تنظیم و تعمیر کردن  کمپرسور؛ موتور آن را در جای محفوظی نگهداری کنید

۳: موقع کار کردن با کمپرسور هوا حتما باید مراقب باشید زیرا در فاصله نزدیک می‌تواند باعث سوختن و آسیب‌دیدن  چشم هایتان  شود.

۴: به خاطر تمیز و پاک کردن کمپرسور فقط از موادی که سمی نیستند و اشتعال زا نیستند استفاده کنید

۵: پیش از کار کردن روی کمپرسور یا خارج کردن هر یک از قسمت‌های آن حتما مطمئن باشید که کمپرسور در وضعیت ایمنی است یعنی اطمینان داشته باشید  که تمام شیرهای موجود بین کمپرسور و مخزن‌های دریافت کننده بسته هستند.

 کمپرسورهای اکسیژن oxygen compressor

کمپرسورهای اکسیژن به خاطر تامین نیازهای بخش های ایمنی اکسیژن فشرده طراحی و ساخته  شده‌اند. اکسیژن وارد مخزن فشار می‌شود سپس از راه تغذیه انشعابی به داخل کپسول‌های پرفشار وارد می‌شود. جریان پیوسته‌ای از اکسیژن از مخزن اکسیژن به کمپرسور اکسیژن پرفشار وارد می‌شود؛ کمپرسور اکسیژن مورد استفاده را به تعداد کپسول‌های پرفشار اکسیژن که باید در هر روز پر شود؛ بستگی دارد.

کمپرسور اکسیژن با فشار متوسط Medium Pressure

این کمپرسورها تواناییث دارند اکیژن را در فشارهای متغییری بین ۵: تا ۱:۶:۰ PSig و با میزان تحویل ۴:۰ Nm3:/H2: فشرده کنند.این کمپرسورها کم هستند و نگهداری و مراقبت از آنها راحت است

کمپرسور اکسیژن پرفشار Hight Pressre

این کمپرسورها به خاطر پر کردن کپسول‌های اکسیژن تا فشار ۲:۲:۰۰ Psig استفاده می شوند. با استفاده از طرح پیستونی مایع

این کمپرسورها به خاطر فشرده کردن گازهای خشک و تمیز دیگر تا فشار ۲:۰۰ bar تا ۱:۵:۰مورد استفاده قرار می گیرند.

۱: کمپرسور دو مرحله‌ای در بردارنده ظرفیت ۱:۵:۱: barg و مقدار جریان ۳: , ۲: m3:/h است

۲: کمپرسور سه مرحله‌ای در بردارنده ظرفیت ۱:۷:۲: barg و مقدار جریان ۱:۶: m3:/hاست.

۳: کمپرسور چهار مرحله‌ای در بردارنده ظرفیت ۲:۰۷: barg و مقدار جریان ۲:۷: m3:/h است  کمپرسور اکسیژن دارای عملکردهای زیر است:

۴: گازهای اشتعال زا ؛ اکسید کننده؛ و گاز های سمی و رادیواکتیو

۵: تغذیه کپسول گاز اکسیژن

۶: افزایش میزان  فشار به خاطر سیستم‌های بازیافت گاز

۷: انتقال گاز؛ پر کردن و تخلیه بار تریلرهای لوله‌ای

۸: افزایش فشار و ذخیره گاز از محل سیستم‌های تولید گاز

۹:سیستم‌های تصفیه گاز شیمیایی و پتروشیمی

۱:۰ تولید گازهای با درجه خلوص بسیار بالا به خاطر ساخت فیبرهای نوری و نیمه هادی‌ها.

 کمپرسور CO2: COMPRESSOR

این کمپرسور ها گاز CO2: را در فشار اتمسفریفشرده کرده و تقطیر می کند. بازده کمپرسور CO2: ‌۸:۰% یا زیاد تر در دامنه فرکانس عملیاتی ۸:۰HZ تا ۵:۰ می‌باشد.

تنها مزیت این نوع کمپرسور این است که هنگام کار سر و صدای زیاد ایجاد نمی کند و نیازی به جریان برق ندارد. ولی قطعات این نوع کمپرسور ها در محل تعویض گردیدنی نیستند و به خاطر تعویض باید به کارخانه سازنده برده شوند

ویژگی‌های CO2

دی اکسیدکربن ماده‌ای است طبیعی که نقش های مهمی در فرایند های طبیعی  را ایفا می کند. این گازی بدون بو ؛ اشتعال زا نیست و غیرسمی است اما اگر مقدار آن ازمیزان طبیعی زیاد تر باشد موجب تنگی نفس می شود.

اگر مقدار زیادی گاز CO2: به اتاقی وارد شود. زیاد تر آن در سطح کف می ماند

وقتی دی اکسیدکربن به عنوان یک ماده مبرد استفاده می‌شود عموما به عدد تبرید آن اشاره می‌گردد, یعنی R 7:4:4:.

طرح کمپرسور CO2:

۱: طرح نیمه بسته

۲: توسط یک موتور/ همزمان مجهز به آهن‌ربای دائمی راه‌اندازی می‌شود که دارای بازده بالا و سرعت متغیر است.

۳: دارای سرمای متوسطی است.

۴: مجهز به ۴: استوانه

۵: ارتعاش پایین به علت گیره‌های متعادل کننده.

۶: در داخل محفظه میزان فشار متوسطی اعمال می‌شود میزان نشتی بین اتاق‌های فشرده کردن و فضای داخلی محفظه به حداقل برسد.

۷: پیستونی / سیلندری

به علت این ویژگی‌های طرح این نوع کمپرسور دارای کارایی و قابلیت اطمینان بالایی است.

از جمله مهمترین مقتضیات به خاطر کمپرسورهای CO2: در بردارنده:

۸:حداکثر فشار ۱:۳:۵: bar در طرف پرفشار

۹: فشارهای مکش‌های بسیار بالا حدود ۴:۰ bar

۱:۰ CO2: به صورت  چشمگیری ویژگی‌های مواد روغنکاری مورد استفاده را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

۱:۱: ایجاد محفظه‌های عایق بخصوص به خاطر CO2:

عملکردهای کمپرسوری CO2: در بردارنده:

۱:۲: این کمپرسور روغن‌ کاری نمی شود

حتماً بخوانید :   یخچال چگونه کار می کند ؟

۱:۳: مجهز به صافی‌های چربی‌زدایی کارآمد

۱:۴: کارخانه‌های بازیافت به خاطر استفاده در صنعت نوشابه سازی

۱:۵: جلوگیری از گازدارگردیدن  آبجو

۱:۶:استعمال گسترده‌ در کارخانه‌های تولید اوره

 کمپرسور نیتروژن NITROGEN COMPRESSOR

کمپرسور نیتروژن به خاطر فشرده کردن هوا؛  گاز طبیعی؛ و نیتروژن طراحی شده .در حال حاضر کمپرسورهای نیتروژن جدیدی به خاطر تولید گازهای خنثی بدون روغن در فشار   وجود دارند. این کمپرسورها در حال حاضر به صورت گسترده در کاربردهای ریخته‌گری تزریقی و همچنین در خط پرواز به خاطر پر کردن تایرها و پایه‌های هواپیما استفاده می شوند.

ویژگی‌های مخصوص کمپرسور نیتروژن

۱:فشارهای تا بیش از ۶:۰, ۰۰۰ psi

۲:میزان جریان گاز بیش از ۱:۲:۵:۰ SCFM <2:000 NM3:/hr)

۳: طرح تحت فشار قراردادن خودکار به خاطر فشارهای بالاتر از  ۱:۰, ۰۰۰ psig

۴: مواد مقاوم در برابر خوردگی و فرسایش به خاطر سازگاری با کاربردهای گوناگون

۵: موتورهای الکتریکی یا نیوماتیک

اجزاء تشکیل دهنده کمپرسور نیتروژن در بردارنده:.

۶: مخزن ذخیره گاز نیتروژن کم فشار <LP)..

۷: مخزن گاز نیتروژن پرفشار <HP).

۸: کمپرسور گاز <با موتور الکتریکی).

۹: شیرهای گاز ورودی و خروجی <الکتریکی).

۱:۰ شیر تنفس کمپرسور <الکتریکی).

۱:۱: شیر فرعی کمپرسور <الکتریکی).

۱:۲:شیر تخلیه.

۱:۳: شیر تهویه <الکتریکی).

کمپرسور نیتروژن خشک در انواع کمپرسورهای گاز

کمپرسور نیتروژن خشک حاوی ظرفیت تولید زیادی حدود ۲:۸: SC.FM به خاطر کاربردهای خدماتی است.این دستگاه دارای یک سیستم دو مرحله‌ای تلفیقی به همراه پس‌صافی‌ها یک صافی کربن است که آن را قادر می کند در هر نوع سیستم هوای فشرده‌ای قابل استفاده باشد. کمپرسور نیتروژن خشک به صورتکل به خاطر باد کردن لاستیک استفاده می‌شود.

کمپرسور نیتروژن مایع

کمپرسور نیتروژن مایع با مخزن ذخیره ۳:۰۰۰ liter لیترشرایط کار  با نیتروژن مایع را به مدت یک هفته فراهم می سازد.

مزیت های کمپرسور نیتروژن

۱: میزان عرضه گاز نیتروژن به طور کامل زیر کنترل شما است.

۲: دستگاه های بدون نیاز به پایه برای نگهداری

۳: هزینه های حفاظت و نگهداشتن آن بسیار کم است

۴: قابلیت اطمینان بسیار بالا به خاطر راه‌اندازی کنترل از راه دور به خاطر ماه های پی در پی

 کمپرسورهای آرگون ARGON COMPRESSOR

آین گاز از گاز های خنثی می باشد و  از هوا سنگین‌تر است .چگالی بالا و خنثی بودن این گاز این شرایط را بوجود می آورد که این گاز در کاربردهای حفاظتی جایگزین هوا شود. گازهای محافظتی از اکسیده شدن یا آلودگی فلز در موقع جوشکاری کردن  یا پردازش در کوره جلوگیری به عمل می آورد

مزیت‌های کمپرسور آرگون در انواع کمپرسورهای گاز

۱: ایده‌آل به خاطر فشرده کردن گازها در فشارها و درجات خلوص متفاوت

۲:دارای ساختاری منحصر به فرد است  که از آلوده شدن گاز تصفیه شده ممانعت به عمل می آورد

۳: هزینه نگهداشتن  کم

۴: طرح‌های تک مرحله‌ای و چند مرحله‌ای به خاطر نسبت‌های فشرده کردن زیاد

۵: طرح‌های توسعه پذیر که می‌توان با کمترین تلاش و هزینه آنرا به دلخواه تغییر داد.

موارد استفاده از کمپرسور آرگون

۶:صنعت نوشابه سازی

۷:صنعت هوا فضا و اتومبیل‌سازی

۸: نظامی

۹: صنعتی؛ الکترونیک؛ پتروشیمی

 کمپرسورهای هیدروژن HYDROGEN COMPRESSOR

فشرده کردن هیدروژن کاری است که به صورت عامیانه در تولید؛ حمل و نقل؛ ذخیره کردن و کاربرد هیدروژن نقش بزرگی دارد. به این دلیل که هیدروژن در فشار پایینی تولید می‌شود اما تقریبا در زیاد تر کاربردهای صنعتی از هیدروژن پرفشار استفاده می کنند.عامل دیگری که فشرده کردن هیدروژن را مهم کرده است این است که در زمان حمل و انتقال و ذخیره سازی؛ اگر فشار زیاد تر باشد اندازه کپسول و همچنین فضای مورد نیاز به خاطر ذخیره هیدروژن کاهش می شود

کمپرسورهایی که به خاطر این منظور استفاده می‌شوند دارای ویژگی جامد می‌باشند که به خاطر فشرده کردن هیدروژن از گرما استفاده می کند. هیدروژن معمولاا در مخزن‌های با فشار زیاد / فشرده می‌شود.

کمپرسور هیدروژن در انواع کمپرسورهای گاز

نوع کار یک کمپرسور هیدروژن در بردارنده گرفتن هیدروژن در دو بستر هیدرید است که این دو بستر دارنده ساختاری موازی و در فشار پایین هستند. هر بستر دارای تعداد معینی از مبدل‌های حرارتی است؛ بستر گرما داده می‌شود و هیدروژن در فشار بالا از آلیاژ آزاد می‌شود. بسترها به صورت متناوب گرم و سرد می‌شوند که نهایتا منجر به آزاد گردیدن هیدروژن می شود. بخارهای سرد و بسیار گرم به صورت دوره‌ای از میان این دو بستر عبور داده می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که بستر همیشه هیدروژن ورودی را جذب می‌کند و بستر دیگر هیدروژن پرفشار  را آزاد می‌کند.

ویژگی‌های کمپرسور هیدروژن با کیفیت:

۱: این کمپرسورها در بردارنده پیستون‌ها و سیلندرهایی هستند که احتیاجی  به روغن‌کاری شدن ندارند؛ و به این روال از آلوده شدن  گاز ممانعت به عمل می آید

۲: دستگاههای شتاب دهنده <intensifiers) آنها به خاطر فشارهای بالا؛ بار و سرعت‌های عملیاتی پایین مناسب هستند.

۳: کمپرسور هیدروژن با کیفیت دارای یک دستگاه تنظیم ساده و یک پیستون است که به خاطر تسهیل مراقبت و نگهداری طراحی شده است.

۴: آنها به تنظیم کننده‌های فشار ورودی نیاز ندارند.

همزمان با بیشتر شدن نیاز به هیدروژن در سراسر جهان؛ تکنولوژیهای جدیدی همچنین پدیدار می‌شود. جدیدترین آنها کمپرسور چند مرحله‌ای است که دارای مونتاژهای الکترودی است. این کمپرسور غیرمکانیکی همچنین تعدادی از نقطه ضعف‌های موجود در کمپرسورهای معمولی را مورد خطاب قرار می‌دهد و به خاطر کارهای تجاری از جمله ایستگاه سوختگیری هیدروژن مناسب است.

حتماً بخوانید :   انتخاب و خرید یخساز مناسب

کمپرسورهای گاز طبیعی NATURAL/GAS COMPRESSOR/CNG

هوای فشرده در زیاد تر کارخانه‌های صنعتی امری ضروری است و هزینه تولید آن بسیار زیاد است.

کمپرسورهای گاز طبیعی با موتور متحرک تا اندازه زیادی نیاز به انرژی و هزینه‌های مصرف انرژی را کاهش می‌دهند. پیشرفت‌های حاصله در تکنولوژی‌های کنترل موتور و قابلیت دسترسی به سیستم‌های استاندارد همچنین هزینه‌های عملیاتی و تجهیزات این کمپرسورهای هوا را کاهش داده است.

گاز طبیعی وقتیکه از خطوط لوله درون شهری می‌گذرد شدیداا تحت فشار است. به خاطر اطمینان حاصل کرده از این امر که گاز طبیعی از تمام این خطوط لوله می‌گذرد و دارای فشار ثابتی است لازم است که به صورت پیوسته تحت فشار قرار گیرد. گاز طبیعی به محل کمپرسور وارد می‌شود و در آنجا توسط کمپرسور توربینی و موتوری فشرده می‌شود.

CNG گاز طبیعی فشرده است که در مخزن‌های استوانه‌ای در فشار ۳:۶:۰۰ Pounds پوند در هر اینچ مکعب فشرده می‌شود. این گاز مختص خط لوله است که در ایستگاه سوخت‌گیری فشرده و خشک می‌شود.

کمپرسورها را می‌توان به دو دسته بنیادین طبقه‌بندی کرد: پیستونی و چرخشی کمپرسورهای پیستونی به خاطر فشرده کردن گازهای طبیعی و گازهای تصفیه شده‌ای دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین به خاطر فشرده کردن هوا همچنین استفاده می‌شوند.

انواع کمپرسورهای CNG

کمپرسورهای پیستونی در انواع کمپرسورهای گاز

در این کمپرسورها گاز به این ترتیب فشرده می‌شود که حجمی از گاز داخل یک استوانه با استفاده از یک پیستون کاهش می‌یابد. با کاهش حجم گاز متعاقباا فشار آن افزایش می‌یابد. این نوع کمپرسور؛ کمپرسور جابجایی مثبت نامیده می‌شود. کمپرسورهای پیستونی معمولاا یک طرفه هستند به صورتیکه فشرده کردن گاز و جدا سازی روغن در یک مجرای مجزا صورت می‌گیرد.

کمپرسورهای پیستونی می‌توانند یک طرفه باشند که گاز در یک طرفه فشرده می‌شود؛ یا دو طرفه باشند که گازی در هر دو طرف انجام می‌شود.

کمپرسورهای چرخشی- این کمپرسورها به چندین دسته تقسیم می‌شوند:

جابجایی مثبت Positive Displacement در انواع کمپرسورهای گاز

این کمپرسورها به خاطر افزایش فشار گاز از فرایند کاهش حجم استفاده می‌کنند. به عنوان مثال:

کمپرسورهای مارپیچی Rotary Screw– که دارای دو روتور یا پروانه گردان هستند که گاز را بین پروانه‌های گردان و محفظه کمپرسور گیراندازی می‌کنند.

کمپرسورهای پره‌ای Lobe Compressor– در این نوع کمپرسور با گردش پره‌ها؛ گاز میان پره‌ها گیر می‌کند و به این روال‌ترتیب همزمان با چرخش پره‌ها فشار گاز افزایش می‌یابد و سپس تخلیه می‌گردد. یاتاقان‌ها و چرخ‌دنده‌های تنظیم با استفاده از سیستم روغن‌کاری فشاری روغن‌کاری می‌شوند.

کمپرسورهای پره‌ای Vane Compressors– کمپرسورهای پره‌ای چرخشی دارای یک روتور به همراه چندین پره متحرک هستند که به صورت گریز از مرکز در محفظه نصب شده‌اند.

کمپرسورهای دینامیکی Dynamic

در این کمپرسورها؛ گاز یا هوا توسط عمل مکانیکی چرخش پره‌ها فشرده می‌شود. کمپرسورهای دینامیکی از چند بخش اصلی تشکیل شده‌اند که نیاز به روغن کاری/ ماده تبرید دارد: چرخ دنده‌ها؛ یاتاقان‌ها و درزگیرها

انتخاب یک کمپرسور روغن کاری شونده به چندین عامل بستگی دارد:

– نوع و مصرف کمپرسور

– گازی که قرار است فشرده شود.

– میزان فشرده کردن

– دمای نهایی گاز خروجی

کمپرسور LNG COMPRESSOR

LNG علامت اختصاری به خاطر گاز طبیعی مایع است. دستگاه کمپرسور آنقدر سرد است که گاز طبیعی را به مایع تبدیل می‌کند وقتیکه یک قطره از این گاز مایع با آب تماس پیدا می‌کند به صورت پیوسته منبسط می‌شود و به گاز تبدیل می‌گردد؛ و ۶:۰۰  مرتبه بزرگتر می‌شود.

به خاطر ذخیره کردن گاز به یک “گازسنج:یا یک کمپرسور و چندین بطری گاز نیاز است. شکل فشرده این گاز آنقدر فشرده نیست اما به خاطر خودروهای محلی قابل استفاده است. به خاطر مایع کردن متان به صرف انرژی قابل توجهی حدود ۲:۰% تا ۳:۳:% از تولید نیاز است و همچنین تجهیزات سرمازایی پزهزینه‌ای همچنین لازم است.

گاز طبیعی مایع <LNG) تا دمای  -۲:۶:۰ در فشار اتمسفر خنک می‌شود.

وزن LNG حدود نصف وزن آب است و مایعی بی‌بو؛ بی‌رنگ؛ غیرفرساینده و غیرسمی می‌باشد. وقتیکه LNG بخار می‌شود فقط ۵: تا ۱:۵: درصد آن در ترکیب با هوا می‌سوزد.

گازسنج <gasometer) مخزن ذخیره‌ای به خاطر گاز است و دارای حجم متغییری می‌باشد و به صورت معمول در شرایط کم‌فشار به خاطر دستگاههایی که از آن استفاده می‌کنند مناسب است. گازسنج به صورتکل از قسمت‌های گوناگونی مثل مخزن؛ شیر ایمنی فرافشار و شیر تنظیم فشار تشکیل شده است و به این روال‌ترتیب دستگاه ایده‌آلی به خاطر استفاده دایمی است. این دستگاه دارای یک مخزن گازبندی شده >غیرقابل نفوذ به خاطر گاز) است که بصورت واژگون در مخزن دیگری که حاوی آب است غوطه‌ور است؛ که گاز از زیر این مخزن شناور ذخیره می‌شود.

با افزایش میزان تولید؛ گاز در گازسنج ذخیره می‌شود و مخزن شناور بالا می‌آید تا خودش را با افزایش حجم گاز سازگار کند. با مصرف گاز؛ میزان فشار در طول کل فرایند ثابت می‌ماند که مخزن‌های شناور را قادر می‌سازد در ارتفاع پایین‌تری غوطه‌ور شوند.

دستگاه مخصوص تبرید آرگون ,

دیدگاه ها