همه چیز در مورد گاز یخچال – انواع گازهای خنک کننده

گاز یخچال
نویسنده am.admin تاریخ اسفند ۲, ۱۳۹۵ دسته وبلاگ
همه چیز در مورد گاز یخچال – انواع گازهای خنک کننده
Rate this post

 گاز یخچال و  انواع گازهای خنک کننده

گاز یخچال در کدام قسمت یخچال هستند؟ در زیر به قسمت های مختلف و مهم یخچال اشاره شده است:

لوله های شبکه فلزی موجود در پشت یخچال <کندانسور یا رادیاتور> مخزن خنک ساز یا سردخانه یا جایخی <اِواپراتور> موتور <کمپرِسور>سایر لوله ها و شریان های یخچال به اصطلاح دیگر ، در یخچال یک مسیر کامل به وجود آمده است که گاز خنک کننده در آن راه عمل خود را انجام می دهد . وظیفه کمپرسور یخچال چرخاندن و حرکت دادن این گاز خنک کننده در لوله کشی است. گاز خنک کننده زمانی به جایخی می رسد با گرفتن گرما از مواد درون آن خودش گرم شده و مواد حرارت خود را از دست می دهند و عمل سردسازی انجام می شود. بعد این گاز به وسیله فشار وارده از کمپرسور به میله های شبکه ای پشت یخچال انتقال می یابد.

در داخل این میله ها گاز گرمای خود را که از مواد درون یخچال گرفته است به هوای بییرون منتقل می کند و خودش سرد می شود و دوباره به حرکت در می آید. اکنون قادر هستید حدس بزنید که چرا کندانسور پشت یخچال و جایخی به شکل شبکه ای و لوله لوله طراحی شده است ؟ و قادر هستید بگویید که چرا نبایست هیچ قسمت از این راه لوله کشی سوراخ شود و نشتی داشته باشد.

گاز یخچال : انواع گازهای خنک کننده

در زمان های قدیم که در اکثر مناطق برق نبود ، برای عمل سرماسازی در داخل یخچال از گاز آمونیاک استفاده می شد. این گاز بر اثر گرما متراکم می شد و در لوله کشی به حرکت در می آمد و خنک سازی در یخچال را انجام می داد حتماً می دانید که در قدیم این یخچال ها با نفت کار می کردند. در حقیقت نفت جایگزینی برای برق بود ، آمونیاک را در راه خود به حررکت و چرخش در می آورد تا خنک سازی انجام شود. از یخچال های نفتی در حال حاضر هم در برخیی مکان ها استفاده می شود.

به کارگیری گاز آمونیاک اخیرا به صورت کامل کنار گذاشته شده است ؛ دلیل آن سمی بودن این گاز است ؛ انفجار زا است و در صورت ترکیب شدن با رطوبت اثرات مخربی نیز به همراه دارد . در دنیای حال گاز فریون جایگزین آمونیاک میی باشد که هیچکدام از ضرر های آمونیاک را دارا نمی باشد. البته تنها ضرر این گاز تخریب لایه اوزون می باشد که متخصصان با اعمال بعضی تغییرات؛ اثر مخرب آن را به مراتب کم تر کرده اند.

نحوه کار سیستم خنک کننده

حال بیایید بار دیگر نحوه کار یخچال را مرور کنیم: زمانی که کمپرسور به کار خود آغاز می کند ؛ گاز سردشده درون کمپرسور و مدار؛ با فشار زیاد به محفظه اوپراتور <سردخانه>انتقال می یابد .این گاز با گرفتن گرمای سردخانه خود گرم می شود و این قسمت را سرد می کند. با مکش کمپرسور؛ این گاز دوباره از محیط سردخانه خارج و به رادیاتور <کندانسور> که در پشت یخچال قرار دارد می رود. گاز در آن جا با از دست دادن گرمای خود سرد می شود و دوباره از طریق کمپرسور به گردش در می آید. این کار مرتبا تکرار می شود تا محیط سردخانه به دمای مورد نظر برسد.پس در واقع یخچال گرمای مواد داخل خود را می گیرد و به محیط اتاق منتقل می کند و از این طریق مواد داخل آن خنک می شود.

گاز یخچال : برفک

زمانی که هوای گرم از کنار یک چیز سرد عبور می کند ؛ هوایی که با جسم سرد در ارتباط می باشد مقداری از رطوبت خود را به شکل قطرات آب از دست می دهد. به هر میزان رطوبت بیشتر باشد ؛ تفاوت دمای بین هوا و جسم فوق نیز بیشتر می شود و سرعت تشکیل قطرات آب افزایش می یابد .جایخی یا سردخانه و صفحاتی که وظیفه خنک سازی را دارند سرد هستند؛ زمانی که در یخچال را باز کنیم و یا غذایی گرم درون یخچال بگذاریم ؛ هوای گرم وارد یخچال می شود .

همان طور که پیش از این گفته شده است ؛ کمی از رطوبت این هوا به شکل قطرات آب و کمی به شکل لایه هایی از برفک و یا یخ در قسمت سردخانه ظاهر می شود. این برفک کار تبادل حرارتی بین بدنه سردخانه و هوا داخل یخچال را دچار نقص خواهد کرد موجب می شود یخچال خوب انجام نشود. البته در حال حاضر در بسیاری از یخچال ها تدبیرهایی اندیشیده شده است که به وسیله های مختلف؛ این برفک ها به طور اتوماتیک از بین بروند که قطعا نام برخی از آنها را زیاد شنیده اید: نوفراست و دیفراست.

نوفراست یا دیفراست؟!

یخچال های نوفراست یا بدون برفک به یخچال هایی گفته می شود که جوری طراحی شده اند که اصلاً برفک نزنند. برفک نزدن یخچال ویژگی خوبی است؛ اما یک یخچال نوفراست واقعی خیلی گران است. متاسفانه بسیاری از یخچال های موجود در بازار که به اسم نوفراست و با قیمتی بالاتر عرضه می شوند در عمل برفک می زنند. یخچال های دیفراست به یخچال هایی گفته می شوند که برفک گیری آنها به صورت دستی انجام می گیرد. یعنی هر وقت برفک آنها زیاد شد؛ باید مثلاً دکمه برفک گیری را بفشاریم تا برفک آن آب شود. این یخچال ها قیمت مناسب تری دارند و به دلیل آن که اجزای آنها در دسترس است.

در صورت خراب شدن؛ تعمیر آنها نیز بسیار راحت تر است.بعضی از یخچال ها همانند یخچال های برفاب؛ از نوع دیفراست اتوماتیک می باشند ؛ یعنی علاوه بر آن که مزیت های سیستم دیفراست , ارزانی و تعمیر آسان> را دارند؛ خودشان هم به صورت دایمی برفک را به آب تبدیل می کنند و برفک آب شده از طریق یک لوله خروجی به ظرف تبخیر در بالای موتور منتقل می شود. با گرمای موتور این آب تبخیر و موتور نیز خنک می شود. در صورت نگهداری مناسب. استفاده از این یخچال ها راحت و قیمت آن ها مناسب است.

گاز یخچال

دلایل خالی شدن گازیخچال , هزینه گاز یخچال , ساخت یخ در کم ترین زمان ممکن , گاز یخچال , از بین رفتن گاز یخچال , یخچال فریزر بدون برفک , قیمت گاز یخچال , گاز یخچال برود چه میشود.

۳۳ دیدگاه
علیرضا شریف

دی ۲, ۱۳۹۵ @ ۱۹:۵۳

پاسخ

لطفا بفرمیید که در فریزر های ۱۲۰- از چه گازی استفاده میشود وکمپرسور ان از چه نوعیست

مدیر سایت

فروردین ۷, ۱۳۹۶ @ ۰۸:۳۴

پاسخ

سیستم کارکرد کمپرسور و اواپراتور و کندانسینگ در دستگاه هایی که فرمودید بسیار متفاوت میباشد و گاز تاثیر کمتری در رسیدن به آن دما دارد.

علیرضا سقایی

دی ۹, ۱۳۹۵ @ ۱۴:۵۲

پاسخ

آیا در صورت سوراخ شدن جا یخی حتما باید کمپرسور تعویض شود ؟

مدیر سایت

فروردین ۷, ۱۳۹۶ @ ۰۸:۳۲

پاسخ

خیر میتوان جای سوراخ را تعمیر و دوباره گاز دستگاه را شارژ نمائید.

سیما

دی ۳, ۱۳۹۶ @ ۱۳:۵۱

پاسخ

میشه با یه چیز ساده تعمیر کرد حتما نره تعمیرگاه؟ ؟؟ خیلی فوریه میشه زود جواب بدید

NR

دی ۲۰, ۱۳۹۶ @ ۱۰:۳۴

پاسخ

با سلام . بهتر است توسط یک متخصص سیستم های سرمایشی مورد بررسی قرار بگیرد.

احسان

دی ۳۰, ۱۳۹۵ @ ۰۵:۲۳

پاسخ

با سلام
دوست گرامی توضیحاتی که در مورد نحوه ء چرخش گاز مبرد در سیستم فرمودید صحیح نمیباشد لطفاً پس از تحقیقات بیشتر مطالب مندرج را اصلاح فرمایید
با تشکر

مدیر سایت

فروردین ۷, ۱۳۹۶ @ ۰۸:۳۱

پاسخ

دوست گرامی سیستم گردش در یخچال های متفاوت مختلف عمل منماید. همه نیازمند تحقیقات بیشتری هستیم.

فرزادشکری

فروردین ۲۱, ۱۳۹۶ @ ۰۳:۴۳

پاسخ

سلام دیشب از حدود دوساعت در یخچال یکم باز مونده بوده،آیا باعث خالی شدن گاز یخچال میشود؟
باتشکر از شما

مدیر سایت

فروردین ۲۱, ۱۳۹۶ @ ۰۹:۵۱

پاسخ

به صورت کامل خیر

محمدی

فروردین ۲۳, ۱۳۹۶ @ ۲۲:۵۵

پاسخ

سلام بزرگوار ….

مدیر سایت

اردیبهشت ۳, ۱۳۹۶ @ ۰۳:۵۷

پاسخ

بله حتماً در مورد فرمایش شما تحقیق خواهیم نمود، ممنونم از راهنماییتون

آرام

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۶ @ ۰۹:۱۸

پاسخ

یخچال ما دوو است و از زیر جا یخی آب جمع میشود زنگ زدیم نمایندگی گفت سوراخ برفکش گرفته میخواستم بدونم سوراخ برفکش کجاست و چگونه باز میشود

مدیر سایت

اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۶ @ ۰۹:۵۷

پاسخ

متاسفانه در این مورد اطلاعات زیادی نداریم و بهتر این است به تعمیر کار مراجعه فرمائید.

احسان

خرداد ۲۶, ۱۳۹۶ @ ۰۷:۲۲

پاسخ

در بسیاری از یخچال ها در پشت جا میوه ای

خاتمی

اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۶ @ ۰۴:۲۸

پاسخ

به مدت طولانی بچه درب یخچال را باز گذاشته حالا یخچال کار نمی کند یعنی یخچال سوخته؟

مدیر سایت

اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۶ @ ۰۹:۵۳

پاسخ

احتمال سوختگی آن بسیار کم است اما دقیقاً چه عکس العملی دارد اصلاً موتورش کار نمیکند یا موتور کار میکند و سرد نمیشود یخچال؟

حاتم

اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۶ @ ۰۶:۰۴

پاسخ

سلام دوستان عزیز مرسی از راهنماییتون ببخشید سوالی داشتم از خدمتتون که خیلی خیلی ضروریه و ممنون میشم که بهم جواب بدید دوستان مادرم توی مغازش یه یخچال برای خنک کردن بستنی هاش داره بعد چند مدت پیش یخچالش خیلی صدا میداد من یخچال رو خوابوندم و زیرشو باز کردم دیدم فنش صدا میداده درستش کردم و دوباره بلندش کردم گزاشتم سرجاش الان دیگه صدا نمیده ولی متاسفانه نمیدونم چرا دیکه سرد نمیکنه ممنون میشم اگر عیبش رو همراه با راه حلش بهم بگید برده بودمش تعمیرگاه گفته بود سیصد هزار تومن خرجشه و مادرم حتی یک ششم این پولم نداره که بده بهش خواهشمندم اگر میدونید بگید تا خودم یاد بگیرم درست کنم دلش شاد شه مرسی از سایت عالیتون
اگر جواب رو به جیمیلم بفرستید یه دنیا ممنون میشم
Phaghatkhodaa@gmail.com
مرسی یاعلی?

پیمان

خرداد ۲۵, ۱۳۹۶ @ ۱۱:۵۰

پاسخ

سلام یخچال خونمون کمپرسورکارمیکنه داخلی فریزریخ نمیبنده سرمایش ملایمه ایاگازش خالیه؟
ایاممکنه کندانسرمشکل پیداکرده باشه اخه موتورفن کندانسریسره خاموشه

مدیر سایت

خرداد ۲۵, ۱۳۹۶ @ ۱۲:۳۱

پاسخ

با سلام.
فن موتور کندانسور به صورت اتوماتیک در مواقعی که نیاز به سرمایش باشه کار میکنه فقط ، اما اگر فن کندانسور کار میکند مطمعناً یا از گاز یخچال هست یا از اتوماتیک یخچال

شهرام

خرداد ۲۸, ۱۳۹۶ @ ۱۷:۴۸

پاسخ

سلام خسته نباشید

مدیر سایت

خرداد ۲۹, ۱۳۹۶ @ ۰۲:۰۵

پاسخ

با عرض سلام دوست عزیز

مهدی

آبان ۶, ۱۳۹۶ @ ۱۲:۵۴

پاسخ

سلام
من یه یخچال اسنوا دارم که هم یخچال و هم ریزش سرد نمی کردند بعد بردم نمایندگی و گاز و و چندتا قطعه شو عوض کرد و آوردم خونه که بعد ۲ الی ۳ روز دوباره گرم شد نمایندگیش اومد و تو خونه داخل یخچال رو باز کرد و روی قسمتای سردکنش که یخ بسته بود با آب گرم یخ ها رو آب کرد که دیدم درست شد ولی دوباره بعد از ۱ ماه دوباره خراب شد که نمایندگیش میگه که بیارش باید گاز و موتورش عوض بشه
لطفاً راهنماییم کنید.

NR

آبان ۱۶, ۱۳۹۶ @ ۰۸:۵۳

پاسخ

توی نمایندگی حرف خاصی نزدند؟ یا دلیلی برای این موضوع بیان نکردند؟

محمد

آبان ۲۳, ۱۳۹۶ @ ۰۶:۴۴

پاسخ

با سلام من یه یخچال فریزر سامسونگ دارم که مدت هست فریزرش نرمال کار میکنه ولی یخچالش هر سه چهار روز یبار سرد نمیکنه . میشه راهنماییم کنید .ممنونم

NR

دی ۲۰, ۱۳۹۶ @ ۱۰:۳۷

پاسخ

سلام . با خدمات پس از فروش کارخانه سازند تماس بگیرید.

Roya

آذر ۴, ۱۳۹۶ @ ۱۸:۱۹

پاسخ

سلام وقت بخیر
یخچال بنده ساید هستش که قسمت فریزرش خنک نمیشه
زنگ زدم نمایندگی اومدن گفتن ک لوله گازش سوراخ شده
گفتن امکان داره جوش بخوره
ولی ممکنه باز سوراخ بشه.بازم گفتن که میشه پشت یخچال از کندانسور یخچالای قدیمی استفاده کرد.
بنظرتون چکار کنم ایا راه دیگه ای هست؟
لطفا سریع جواب بدین
آیا میشه از فروشنده ای که خریدم پسش داد با قیمت کمتر .و جدید اورد

ناشناس

آذر ۲۱, ۱۳۹۶ @ ۰۰:۴۸

پاسخ

اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

فروغ

دی ۸, ۱۳۹۶ @ ۱۶:۰۰

پاسخ

درمان آسیب دیدگی بر اثر گاز یخچال چیه؟ لوله گاز سوراخ شد و گازش خورد به دستم و الان درد میکنه

NR

دی ۲۰, ۱۳۹۶ @ ۱۰:۳۰

پاسخ

با سلام . متاسفانه در این مورد اطلاعات نداریم و بهتر این است که به یک پزشک مراجعه فرمائید

سیاوش

بهمن ۳, ۱۳۹۶ @ ۱۷:۰۶

پاسخ

آیا یخچال بعد از یکی دوسال کار نکردن و خاموش بودن گاز خود را از دست میدهد؟

NR

بهمن ۴, ۱۳۹۶ @ ۱۴:۱۴

پاسخ

با سلام . نه از دست نمی دهد

مرتضی طالبی

بهمن ۱۱, ۱۳۹۶ @ ۲۰:۰۴

پاسخ

با بازبودن درب یخچال دمای اتاق سرد می شودچرا؟

دیدگاه ها