X
  دسته بندی ها: وبلاگ

همه چیز در مورد گاز یخچال – انواع گازهای خنک کننده

گاز یخچال

گاز یخچال و  انواع گازهای خنک کننده

گاز یخچال در کدام قسمت یخچال هستند؟ در زیر به قسمت های مختلف و مهم یخچال اشاره شده است:

لوله های شبکه فلزی موجود در پشت یخچال <کندانسور یا رادیاتور> مخزن خنک ساز یا سردخانه یا جایخی <اِواپراتور> موتور <کمپرِسور>سایر لوله ها و شریان های یخچال به اصطلاح دیگر ، در یخچال یک مسیر کامل به وجود آمده است که گاز خنک کننده در آن راه عمل خود را انجام می دهد . وظیفه کمپرسور یخچال چرخاندن و حرکت دادن این گاز خنک کننده در لوله کشی است. گاز خنک کننده زمانی به جایخی می رسد با گرفتن گرما از مواد درون آن خودش گرم شده و مواد حرارت خود را از دست می دهند و عمل سردسازی انجام می شود. بعد این گاز به وسیله فشار وارده از کمپرسور به میله های شبکه ای پشت یخچال انتقال می یابد.

در داخل این میله ها گاز گرمای خود را که از مواد درون یخچال گرفته است به هوای بییرون منتقل می کند و خودش سرد می شود و دوباره به حرکت در می آید. اکنون قادر هستید حدس بزنید که چرا کندانسور پشت یخچال و جایخی به شکل شبکه ای و لوله لوله طراحی شده است ؟ و قادر هستید بگویید که چرا نبایست هیچ قسمت از این راه لوله کشی سوراخ شود و نشتی داشته باشد.

گاز یخچال : انواع گازهای خنک کننده

در زمان های قدیم که در اکثر مناطق برق نبود ، برای عمل سرماسازی در داخل یخچال از گاز آمونیاک استفاده می شد. این گاز بر اثر گرما متراکم می شد و در لوله کشی به حرکت در می آمد و خنک سازی در یخچال را انجام می داد حتماً می دانید که در قدیم این یخچال ها با نفت کار می کردند. در حقیقت نفت جایگزینی برای برق بود ، آمونیاک را در راه خود به حررکت و چرخش در می آورد تا خنک سازی انجام شود. از یخچال های نفتی در حال حاضر هم در برخیی مکان ها استفاده می شود.

به کارگیری گاز آمونیاک اخیرا به صورت کامل کنار گذاشته شده است ؛ دلیل آن سمی بودن این گاز است ؛ انفجار زا است و در صورت ترکیب شدن با رطوبت اثرات مخربی نیز به همراه دارد . در دنیای حال گاز فریون جایگزین آمونیاک میی باشد که هیچکدام از ضرر های آمونیاک را دارا نمی باشد. البته تنها ضرر این گاز تخریب لایه اوزون می باشد که متخصصان با اعمال بعضی تغییرات؛ اثر مخرب آن را به مراتب کم تر کرده اند.

نحوه کار سیستم خنک کننده

حال بیایید بار دیگر نحوه کار یخچال را مرور کنیم: زمانی که کمپرسور به کار خود آغاز می کند ؛ گاز سردشده درون کمپرسور و مدار؛ با فشار زیاد به محفظه اوپراتور <سردخانه>انتقال می یابد .این گاز با گرفتن گرمای سردخانه خود گرم می شود و این قسمت را سرد می کند. با مکش کمپرسور؛ این گاز دوباره از محیط سردخانه خارج و به رادیاتور <کندانسور> که در پشت یخچال قرار دارد می رود. گاز در آن جا با از دست دادن گرمای خود سرد می شود و دوباره از طریق کمپرسور به گردش در می آید. این کار مرتبا تکرار می شود تا محیط سردخانه به دمای مورد نظر برسد.پس در واقع یخچال گرمای مواد داخل خود را می گیرد و به محیط اتاق منتقل می کند و از این طریق مواد داخل آن خنک می شود.

گاز یخچال : برفک

زمانی که هوای گرم از کنار یک چیز سرد عبور می کند ؛ هوایی که با جسم سرد در ارتباط می باشد مقداری از رطوبت خود را به شکل قطرات آب از دست می دهد. به هر میزان رطوبت بیشتر باشد ؛ تفاوت دمای بین هوا و جسم فوق نیز بیشتر می شود و سرعت تشکیل قطرات آب افزایش می یابد .جایخی یا سردخانه و صفحاتی که وظیفه خنک سازی را دارند سرد هستند؛ زمانی که در یخچال را باز کنیم و یا غذایی گرم درون یخچال بگذاریم ؛ هوای گرم وارد یخچال می شود .

همان طور که پیش از این گفته شده است ؛ کمی از رطوبت این هوا به شکل قطرات آب و کمی به شکل لایه هایی از برفک و یا یخ در قسمت سردخانه ظاهر می شود. این برفک کار تبادل حرارتی بین بدنه سردخانه و هوا داخل یخچال را دچار نقص خواهد کرد موجب می شود یخچال خوب انجام نشود. البته در حال حاضر در بسیاری از یخچال ها تدبیرهایی اندیشیده شده است که به وسیله های مختلف؛ این برفک ها به طور اتوماتیک از بین بروند که قطعا نام برخی از آنها را زیاد شنیده اید: نوفراست و دیفراست.

نوفراست یا دیفراست؟!

یخچال های نوفراست یا بدون برفک به یخچال هایی گفته می شود که جوری طراحی شده اند که اصلاً برفک نزنند. برفک نزدن یخچال ویژگی خوبی است؛ اما یک یخچال نوفراست واقعی خیلی گران است. متاسفانه بسیاری از یخچال های موجود در بازار که به اسم نوفراست و با قیمتی بالاتر عرضه می شوند در عمل برفک می زنند. یخچال های دیفراست به یخچال هایی گفته می شوند که برفک گیری آنها به صورت دستی انجام می گیرد. یعنی هر وقت برفک آنها زیاد شد؛ باید مثلاً دکمه برفک گیری را بفشاریم تا برفک آن آب شود. این یخچال ها قیمت مناسب تری دارند و به دلیل آن که اجزای آنها در دسترس است.

در صورت خراب شدن؛ تعمیر آنها نیز بسیار راحت تر است.بعضی از یخچال ها همانند یخچال های برفاب؛ از نوع دیفراست اتوماتیک می باشند ؛ یعنی علاوه بر آن که مزیت های سیستم دیفراست , ارزانی و تعمیر آسان> را دارند؛ خودشان هم به صورت دایمی برفک را به آب تبدیل می کنند و برفک آب شده از طریق یک لوله خروجی به ظرف تبخیر در بالای موتور منتقل می شود. با گرمای موتور این آب تبخیر و موتور نیز خنک می شود. در صورت نگهداری مناسب. استفاده از این یخچال ها راحت و قیمت آن ها مناسب است.

گاز یخچال

دلایل خالی شدن گازیخچال , هزینه گاز یخچال , ساخت یخ در کم ترین زمان ممکن , گاز یخچال , از بین رفتن گاز یخچال , یخچال فریزر بدون برفک , قیمت گاز یخچال , گاز یخچال برود چه میشود.

امین :

مشاهده نظرات (49)

 • .:سلام
  یخچال سیلوان داریم که 3روز پیش متوجه شدم اتوماتیک اون مشکل داره مدت 48..ساعت از برق جداش کردم الان 2ساعت که روشنش کردم اما همان وضعیت قبلی روداره درب بالای آن دماش بیشتراز 28درجه هست لطفا راهنمایی بفرمایید

 • سلام من حدودا بیست روز خونه نبودم تو این مدت یه دبه ترشی داشتم گذاشته بودم تو یخچال وقتی اومدم خونه در یخچالو که باز کردم گرم بود الان بعد از چند روز بازم سرد نمیکنه میگن به خاطر ترشی گاز یخچال خالی شده آیا درسته؟الان پیشنهاد شما چیه

 • سلام خسته نباشین.دمای قسمت یخچال سریع افت پیدا میکند...دلیلش چی میتونه باشه؟
  البته درب یخچال حدود۶ساعت باز بوده،وقتی که ترموستاتش در حالت خاموش یا صفر قرار دارد یخچال که به برق وصل میکنم روشن میشه...
  تشکر

 • سلام خسته نباشید
  یک یخچال فریزفیلورگرفتم که چندسالی استفاده نشده .آن راتمیزکردم وبه برق زدم قسمت فریزرتنهاخنکه وآب درآن یخ نمیزنه درقسمت یخچال هم بعضی وقتها خنک میشه .تنهادردرجه یک ویا یک ونیم کارمیکنه وظاهرادردرجات بالاترکاری انجام نمیده.
  میشه خواهش کنم راهنماییم کنید.چون مشکل مالی دارم.مرسی

 • ببخشید اطلاعات داده شده توسط شما در خصوص فن رادیاتور و خالی شدن گاز بخاطر باز گذاشته شدن در غلطه
  شما تئوری خوندی فکر کنم
  در عمل یکم بی تجربه هستی عزیز

 • سلام یخچال امرسان دارم ک قسمت یخچالش طرف بالاش خنک نمیشه حتی گرم هم هست
  اما پایین ینی فریزرش کاملا نورمال کار میکنه ...فنشو چک کردم مشکل نداره نوار تیوپی در یخچال هم مشکل نداره
  لطف کنید راهنمایی کنید ممنون

 • سلام خسته نباشید من یه یخچال تمام فیریز دارم حدوداً 6_7ساعت درش نیمه باز بوده...
  الان خب کارنمی کنه درجش از2_3بالا تر نمی ره من باید چه کارکنم؟؟؟؟

 • سلام بزرگوار
  من یه یخچال آمونیاکی خریدم به شرط سلامت
  متاسفانه وقتی رفتم تحویل بگیرم توی همین چنده هفته ی پیش صاحب یخچال گفت که برق رفته بودن و تازه اومده
  خلاصه من به هوای این که اون قسمت آلومینیوم بالای یخچال یک مقدار خنک بود و عرق کرده بود خریدم و آوردم
  ولیم تاسفانه زدم به برق چند روز کار کرد ولی متاسفانه درست نشد
  درجه حرارت توی همون نقطه یه مقدار سرد میشد که خوب بود ولی ل یخچال 40 لیبتری رو در ح 29 درجه خنک می کرد
  یعنی داخل مغازه ی من31 درجه بود داخل یخچال 29
  پرسیدم گفتن که یخچال رو خاموش کنید و سر و ته کنید و با چکش پلاستیکی به لوله ها بزنید تا اگر رسوب کرده آمونیاک راه بیفته
  سه چهار روز هم همین طور گذاشتم موند و روز آخر به اون لوله ها با چکش پلاستیکی زدم و برگردوندم و زدم برق دیدم همون طوری هست
  گفتم شاید از ترموستاتش باشه و اونو امتحان کردم زیا د و کم کردم دیدم درجه درست هست الان احساسم بر این هست که گاز آمونیاک خالی شده یا کم شده میشه منو راهنمایی کنید کجا ببرم برای تزریق آمونیاک البته میگن دیگه آمونیاک به خاطر خطرناکیش تزریق نمی کنن و گاز فرئون میزنن آیا این صحت داره و اگر گاز فرئون بزنیم چقدر خنک میکنه مثل همون آمونیاک تا صفر درجه میرسونه؟

 • با سلام یک دستگاه فریزر الکترو استیل دارم که موتور بسیار زیاد روشن هست ولی دمای فریزر تنظیم میباشد. ممنون اگر مشکلش را بگین

 • سلام
  يخچال سايد ال جي دارم كه درب فريز چند روز اندازه ١ميليمتر باز مونده و چون آلارم نزده بود متوجه نشدم و الان فريزر كمي برفك زده.
  اما سرماي داخلش بصورت عادي هستش.
  ميخواستم بدونم حالا چه اتفاقي براي يخچالم ميوفته؟؟؟

  • احتمالاً پس از مدتی گاز یخچال شما خالی خواهد شد. این مدت زمان بستگی به نوع گاز و بزرگی مخزن و لوله ها دارد و البته مقداری از فریزر که باز میماند