یخدان های گنبد دار همراه با دیوار سایه انداز

یخدان های گنبد دار
نویسنده am.admin تاریخ تیر ۲۸, ۱۳۹۶ دسته وبلاگ

یخدان های گنبد دار همراه با دیوار سایه انداز

یخدان های گنبد دار : در بین تمامی یخدان ها این نوع یخدان پیچیده ترین آنها بوده که از لحاظ معماری نیز مختص شهرهای کویسری محصوب میشود، یخدان های گنبد دار از این نوع بخش ها تشکیل شده اند: مخزن یخ، پلکان منتهی به مخزن، سطح شیب دار برای سردادن قطعات یخ به مخزن، چاه تخلیه، در انبار کردن و در تخلیه یخ، دیوارهای سایه انداز، حوض های یخ بند، دکه (اتاقک) فروش یخ، انبار کاه و اتاقک ویژه نگهبان و کارگران.

شکل این نوع یخدان ها

یخدان ها 300x281 - یخدان های گنبد دار همراه با دیوار سایه انداز

شکل یخدان ها

یخدان های گنبد دار : در یخ دان های گنبد دار با دیوار سایه انداز مخزن درونی به شکل یک مخروط ناقص میباشد که با استفاده از یک کنبد مخروطی شکل پوشیده شده استدسترسی به داخل مخزن با استفاده از یک پلکان صورت میگیرد، در میان مخزن یا حایی بیرون از آن چاه کوچکی وجود دارد که آب حاصل از ذوب یخ در آن جمع میشود. البته گنبد از بیرون نیز به شکل پلکانی میباشد که بالا رفتن از آن و تعمیر آن را نیز فراهم میسازد.

تخلیه گرمای یخدان

گرمای یخدان  266x300 - یخدان های گنبد دار همراه با دیوار سایه انداز

تخلیه گرمای یخدان

یخدان های گنبد دار : برای تخلیه گرمای درونی یخدان نیز یک دریچه کوچک در بالاترین نقطه سقف وجود دارد که برای خارج کردن گرمای داخلی از آن استفاده میشود. برخی از گنبد ها به مرور تخریب شده و حتی راه خروجی گرما در سقف آنها کاملاً بسته میشد امروزه نیز میتوانید این حالت را در یخ دانهای قدیمی مانند یخچال قلعه جلالی کاشان نیز مراجعه فرمایید که حتی بعد از تعمیرات نیز کاملاً مسدود شده است.

حتماً بخوانید :   انتخاب و خرید یخساز مناسب

معماری یخدان های گنبد دار

یخدان ها 1 300x300 - یخدان های گنبد دار همراه با دیوار سایه انداز

معماری یخدان ها

یخدان های گنبد دار: جهت استحکام این گنبد ها معماران ضخامت دیواره گنبد را از بپایین به بالا کاهش میدادند، سکل طاهری گند این مزیت را دارد که در روز فقط بخشی از آن در معرض آفتاب قرار گیرد و در هر لحظه خورشید نمیتواند به تمامی سقف بتابد و این مزیت بزرگی برای این نوع سقف ها بشمار میرود. علاوه بر این ها یک دیوار بزرگ در غرب و یک دیوار بزرگ در قسمت شرق وجود دارد که حوض های یخ بند دیقیاً بین این دو واقع شده اند. ارتفاع این دیواره ها بستگی به زاویه تایش آفتاب دارد البته نه در تمامی فصل ها فقط زاویه تابش در ظهر زمستان میباشد که مهم است. یخدان های گنبد دار با دیوار های سایه انداز بیشتر در شهر های کویری مانند بم ، سیرجان ، کاشان ، میبد ، ابرکوه ، گناباد ، بافران وجود دارد.

یخدان های ایران در کتب

یخدان های گنبد دار: در کتاب کاروانسراهای ایران نوشته ماکسیم آمده است که یکی از مزیت های این دیوار ها حبس کردن بادر میباشد که عمل یخ بستن را سرعت میبخشد، چنانچه جهت بادگیرهای شهر میبد را در نظر بگیریم که به سمت شمال است این گفته کاملاً توجیه شده است زیرا دیوار های سایه انداز دقیقاً با این بادگیر ها هم جهت میباشند و کمترین میزان باد را به داخل یخچال راه میدهند. در این کتاب اینچنین آمده است که اختلاف دما در سایه و آفتاب بین ۱۵ تا ۲۰ درجه متفاوت است و قرار گرفتن این حوض ها در سایه باعث شده تا حتی در طول روز نیز عملیات یخسازی ادامه یابد.

حتماً بخوانید :   معرفی و بررسی آبسردکن میدیا (Midea)

یخدان های گنبد دار: این یخدان ها کلاً دو درب دارند که یکی از آنها مخصوص انبار کردن بخ و دیگری مخصوص برداشت در تابستان میباشد، البته یخدان هایی که تمام این عناصر را حفظ کرده باشند بسیار نادرند و از جمله این یخ دانها میتوانیم به ییخدانهای میبد ، مویدی کرمان و بیدخت گناباد اشاره کنیم که اکثر عناصر خود را حفظ کرده است.

دیدگاه ها