یخساز چیست؟ اجزای تشکیل دهنده یخ ساز

یخساز چیست؟
نویسنده امین تاریخ خرداد ۲۲, ۱۳۹۶ دسته وبلاگ

یخساز چیست؟

یخساز : در اصطلاح فنی دستگاه یا ماشینی که بتواند یخ مورد نیاز ما را جهت مصرف طبق چهار چوب استاندارد های تعریف شده تهیه نماید دستگاه یخساز گفته میشود. البته استاندارد های مربوط به یخ ساز در دو بخش مجزا تحت کنترل قرار میگیرد.

  1. استاندارد های مصرف و کیفیت ساخت
  2. استاندارد صنایع غذایی و استاندارد های مصرف

شایان ذکر است که یخ ساز ها نیز خود به سه بخش کلی تقسیم میگردد که عبارتند از:

  1. یخ سازهای پولکی
  2. یخ سازهای قالبی
  3. یخ سازهای بهداشتی

یخسازهای پولکی : یخسازهای پولکی نوعی از دستگاه های یخ ساز میباشند که به صورت صنعتی تولید میگردند و دارای تنوع بسیار زیادی میباشند، یخ سازهای پولکی بیشتر در مرکز تولید پروتئین همانند کشتارگاه ها  کارخانجات تئلید سوسیس و کالباس ، لنج های ماهیگیری فروشگاه های فروش مواد پروتئینی مانند ماهی و گوشت ، تفاوت یخ تولید شده توسط این نوع یخساز با دیگر یخ سازها در نوع مولکولی یخ ها نیست بلکه یخ سازهای پولکی یخ را همانند سکه بسیار نازک تولید مینمایند.

از مزایای یخ ساز پولکی میتوانیم به تولید یخ های بسیار ریز و سکه ای اشاره نماییم. شایان ذکر است که یخ تولید شده توسط این نوع یخسازها توانایی سرد نمودن زود هنگام آب یا هرچیز دیگری را نیز دارا میباشد و این به دلیل تماس بیشتر با سطح آب یا هر چیز دیگری که در مجاورت آن وجود دارد میباشد.

از اجزای تشکیل دهنده یخسازها میتوانیم به کندانسور آنها اشاره نماییم که خود به دو نوع هوایی و آبی تقسیم میگردد، کندانسور هوایی و آبی ، کندانسور هوایی دارای فن میباشد که از طریق فن و گاز فریون عملیات خنک کنندگی را انجام میدهد و کندانسور آبی نیز از طریق برج خنک کننده این عملیات را انجام میدهد ، تمامی لوله های کندانسور از جنس مس میباشد که عملیات خنک کنندگی را تسریع میبخشد.

حتماً بخوانید :   طرز کار یخچال

کمپرسور یخساز نیز از دیگر اجزای تشکیل دهنده دستگاه یخ ساز میباشد که اصطلاحاً به این قسمت قلب یخساز گفته میشود.وظیفه بخش کمپرسور دستگاه به حرکت درآوردن گاز فریون داخل لوله ها میباشد.

مطالبی که در این مقاله گفته شد در تمامی یخ سازها رعایت میگردد و اصول هر دستگاه یخسازی است، در صورت بروز هرگونه مشکل میتوانید با ما از طریق نظرات در ارتباط باشید.

یخساز چیست؟

دیدگاه ها