یخچال طبیعی
یخچال-طبیعی
نویسنده امین تاریخ تیر ۱۷, ۱۳۹۶ دسته وبلاگ

 

یخچال طبیعی

یخچال طبیعی توده ای از یخ میباشد که در اثر نیروی گرانش از مناطق بسیار بلند کوهستانی و یا از مناطقی که دارای دمای بسیار سردی هستند مانند قطب شمال یا قطب جنوب به آرامی جریان پیدا میکند، اینگونه فرض نمایید که اگر مقداری برف را بردارید و در دستتان بفشارید این برف تبدیل به یخ خواهد شد، این دقیقاً همان رویدادی است که بعد از بارش برف در مناطق کوهستانی رخ میدهدبرف های زیرین که در کف دره قرار دارند بر اثر بارش برف های جدید فشرده تر میشوند و تبدیل به یخ میشوند.

جابجایی یخچال

با بارش برف های جدید ، برف های زیرین فشرده شده و محکمتر میشوند و همانند خمیری بسیار آرام حرکت مینمایند به این صورت میباشد که یخچال های طبیعی به وجود می آیند ، این یخچال های طبیعی به همین آرامی در سال به اندارزه سه متر حرکت مینمایند.

نیروی ویرانگر

نیروی ویرانگر فرسایشی این یخچال های طبیعی بسیار بسیار زیاد است به اندازه این که با حرکت خود کف دره را کاملاً صاف و هموار مینمایند، طبق تحقیقات انجام شده دره هایی که قبلاً در آنها یخچال های طبیعی وجود داشته است بر اثر فرسایش توسط یخ های طبیعی به شکل U در آمده اند. این یخچالها کف کاملاً هموار و دیواره عمودی دارند.

کلاهک های قطبی

یخچال های طبیعی که در قطب های شمال یا قطب جنوب تشکیل شده است میتواند به اندازه یک قاره باشد. این یخچال های بسیار بزرگ را کلاهک های یخی یا صفحه های یخی می نامند، برف که میبارد در این نواحی که خسکی هستند بسوی دریا ها کشیده شده و پهنه خشکی ها یا همان کلاهک های یخی بیشتر میشوند. جنوبگان و گرینلند یک نمونه از این موارد میباشد که کاملاً با پهنه یخس پوشیده شده است.

یخچال طبیعی قطبی

یخچال طبیعی قطبی

طبقه‌بندی یخچال‌های طبیعی

یخچال‌های طبیعی جهان، به چهار دسته اصلی طبقه‌ بندی می‌شوند که یخچال‌ های دره‌ ای و کوهپایه‌ ای و یخ‌ پهنه‌ها و یخچال‌ های قاره‌ ای را شامل می‌شود:

حتماً بخوانید :   سردخانه بالای صفر

یخچال کوهپایه‌ ای

هنگامی تشکیل می‌شوند که دو یا تعداد بیشتری یخچال دره‌ای، از دره‌های خود خارج شده و با پیوستن به یکدیگر، یخ های متحرک بزرگی را در دشت های پایینی بوجود می‌آورند.

یخ پهنه‌ ها

توده‌های پهناور و کومه مانندی از یخ  هستند که تحت تاثیر وزن خود، ‌سریعا گسترش می‌یابند.

یخچال قاره‌ای

معمولاً در مورد صفحات یخی بزرگ به کار می‌رود که کوهستان ها و دشت های تشکیل‌ دهنده‌ بخش بزرگی از یک قاره را، مانند صفحات بزرگ و یخی گرینلند و قطب جنوب می‌پوشانند.

یخچال دره‌ای

رودهای یخ زده‌ای هستند که در دره‌های مناطق کوهستانی جریان دارند. پهنا، عمق و طول این رودها نیز مانند رودهای حاصل از آب های جاری متفاوت است.[vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjIxNDk5NTE1MDU0NTEwNTk4MCUyMiUzRSUzQ3NjcmlwdCUyMHR5cGUlM0QlMjJ0ZXh0JTJGSmF2YVNjcmlwdCUyMiUyMHNyYyUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGd3d3LmFwYXJhdC5jb20lMkZlbWJlZCUyRmNKUEtwJTNGZGF0YSU1QnJuZGRpdiU1RCUzRDE0OTk1MTUwNTQ1MTA1OTgwJTI2ZGF0YSU1QnJlc3BvbnNpdmUlNUQlM0R5ZXMlMjIlM0UlM0MlMkZzY3JpcHQlM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row]

دیدگاه ها