X
    دسته بندی ها: مقالاتوبلاگ

یخ خرد کن

یخ خردکن چیست ؟

به دستگاهی که قالب های بزرگ یخ را به قطعات کوچکتر تبدیل می کند یخ خرکن می گویند. از این دستگاه های برای بتن سازی پروژه های بزرگ ساختمانی هم استفاده می کنند. به این صورت که یخ های قالبی پس از خرد شدن  درون بچینگ پلانت ریخته می شود تا با آب، سیمان و ماسه درون دستگاه ترکیب شود. بدنه یخ خردکنی برای بتن ریزی از آن استفاده می کنند از جنس فولاد یا گالوانیزه بسیار مقاوم است و به آنها یخ خردکن های بچینگ پلانت هم گفته می شود.

از یخ خردکن های برای خرد کردن قالب های یخی، تولید برفک استفاده می کنند البته در صنایع دیگری هم کاربرد دارند که عبارتند از :

  • بچینگ پلانت یا ایستگاه مرکز بتن
  • فروشگاه های نگهداری گوشت و کشتارگاه ها

کاربرد یخ خردکن ها در پروژو های ساختمانی

مهندسین و کسانی که در پروژه های ساختمانی فعالیت دارند، می دانند که یک سازه باید طبق استاندارهای جهانی ساخته شود. خوشبختانه بیشترین پروژه های مهمی که در ایران ساخته شده است نزدیک به استانداردهای کشورهای اروپایی است چون مهندسین سازه های ساختمانی واقف بر این هستند که دمای بتن یک معیار مشخصی دارد و اگر طبق این استاندارد، ترکیب ملاتی که  با ماسه، سیمان و آب آماده می شود دمای بالاتری داشته باشد مورد تایید آنها نخواهد بود چون افزایش دما متقابلا  فعل و انفعالات بتن را زمانی که برای هیدراته شدن آماده می شود، بالا می برد و اگر از چنین بتنی استفاده شود مطمئنا دچار ترک خوردگی و شکست خواهد شد از این رو با ریختن تکه های یخ، سطح دمای بتن را پایین می آورند. مخصوصا در ماه های گرم سال و همچنین در شهر های جنوبی کشور که شدت دما  بالاتر است و گرنه بتن آماده شده باید دور ریخته شود.

بچینگ پلانت یا ایستگاه بتن ریزی،  دستگاهی است که وقتی ماسه ،  سیمان و آب را درون آن می ریزند آنها را با یکدیگر قاطی می کند تا بتن آماده شود.

زمانی که در کنار تجهیزات بتن سازی، یخ خردکن ها  و یخساز های بزرگ صنعتی که قالب های بزرگ یخ را تولید می کنند وجود داشته باشند، مانع هدر رفتن سرمایه، انرژی و زمان برای اتمام پروژه  خواهند شد چون هم یخ به اندازه مصرف تولید می شود و از طرفی هم قالب های یخ، توسط دستگاه های یخ خردکن شکسته و به قطعات کوچکتری تبدیل می شوند و آماد برای ریخته شدن در داخل بچینگ پلانت هستند.

استفاده از یخ خردکن ها برای نگهداری  محصولات گوشتی و کشتارگاه ها

یخ خردکن هایی هم هستند که در فروشگاه های ذخیره گوشت و کشتارگاه ها استفاده می شوند. جنس این نوع یخ خردکن ها با یخ خردکن های بتن سازی متفاوت است چون برای نگهداری محصولات گوشتی  است و باید طبق استاندارهای وزارت بهداشت باشد از این رو بجای استفاده از فولاد  و یا گالوانیزه آنها را از استیل می سازند چون  استیل و یا کروم نیکل برخلاف مس که سولفید می شود و مواد غذایی را هم آلوده می کند، اگر با هر ماده ای تماس داشته باشد، دچار فعل و انفعالات شیمیایی نمی شوند و یخی که توسط این دستگاه ها خرد می شود کاملا بهداشتی است.

انرژی و قدرت موتور انتقال دهنده یکی از ضروریات مهم در بهره برداری از یخ خرد کن هاست. یخ خرد کن های ارائه شده در سایت اینترنتی کولد میکر توانایی این را دارند تا یخ های قالبی را به صورت پودرهای برفکی و یا بادامی شکل خرد کنند.

قابل توجه افرادی که می خواهند بدانند چرا در کشتارگاه ها از پودرهای برفکی بر روی لاشه ها استفاده می کنند؟ همانطور که می دانید وقتی حیوانی ذبح می شود دمای بدنش بین ۳۷ تا ۴۰ درجه سانتیگراد قابل تغییر است یعنی لاشه گرم است. اگر دمای آن پایین نیاید گوشت بعد از چند ساعت دچار  فساد می شود  و کیفیتش را از دست می دهد از این رور بعد از ذبح شدن و کندن پوستش باید روی آن را با پودرهای برفکی بپوشانند.

در فناوری بتن ریزی و صنایع شیلات از یخ های بادامی شکل استفاده می شود.

یخ خردکن های  استیل  قیمت بالاتری از یخ خردکن های گالوانیزه دارند. ولی قیمت یخ خردکن های بادامی شکل و برفکی تقریبا باهم برابر است. البته  چنانچه مشتری بخواهد نوع یخ خردکن های گالوانیزه و استیل را  تغییر دهد طبق سفارش اش تولید خواهد شد.

FR :