یخ خشک و نحوه ساخت

یخ خشک و نحوه ساخت
نویسنده am.admin تاریخ تیر ۳۱, ۱۳۹۶ دسته وبلاگ

یخ خشک و نحوه ساخت آن

یخ خشک و نحوه ساخت – یکی از بزرگترین اکتشافات بشر مطمعناً یخ خشک بوده است که توسط ون هلمونت کشف شد ، یخ خشک به شکل جامد میباشد و از دی اکسید کربن تشکیل شده است. جالب است بدانید دی اکسید کربن حتی در تنفس انسان نیز وجود دارد اما برای عملیات فوتوسنتز گیاهان مورد استفاده قرار میگیرد.

در این مقاله سعی بر این خواهیم داشت که چگونگی ساخت یخ خشک را برای شما آموزش دهیم امیدواریم این مقاله مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد.  در اصل یخ خشک دقیقاً شکل جامد کربن دی اکسید است که دقیقاً به سردی یخ معمولی میباشد با این تفاوت که امکان آب شدن یخ خشک وجود ندارد بر خلاف یخ معمولی ، یه معنای دیگر اینگونه میتوان گفت که با افزایش دما یخ خشک از حالت جامد به مایع تبدیل نخواهد شد و همان شکل جامدی خود را حفظ مینماید البته تصعید در این نوع یخ (یخ خشک) وجود دارد که باعث میگردد با افزایش دما یخ  از حالت جامد مستقیماً به گاز تبدیل گردد.

در اثر عمل تصعید دود سفید رنگی آزاد میگردد که در فیلم های سینمایی نیز از آنها استفاده مینمایند به عنوان مه ، در این مقاله ما قصد داریم تا اطلاعاتی در زمینه مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت یخ خشک را برای شما بازگو نماییم که میتواند نمونه بسیار کوچک برای شروع نگارش طرح توجیهی تولید یخ خشک باشد.

یخ خشک

خشک - یخ خشک و نحوه ساخت

یخ خشک در زبان انگلیس با نام Dry Ice یاد میشود که نام دیگر دی اکسید کربن جامد است. ماده سازنده یخ خشک (دی اکسید کربن ) در اتمسفر  به وفور وجود دارد حتی در بازدم انسان نیز گاز دی اکسید کربن وجود دارد که گیاهان و درختان در عمل فوتوسنتز از این گاز استفاده مینمایند.  دی اکسید کربن کاملاً بدون بو و مزه میباشد و چگالی آن نیز حدوداً یک و نیم برابر اکسیژن میباشد، شاید برایتان سوال باشد که یخ خشک در چند درجه یه حالت جامد در می آید؟! یخ خشک در ۷۸٫۵ درجه سیلسیوس به حالت جامد در می آید.

حتماً بخوانید :   کاربرد یخ و یخ سازها در زندگی روزمره

برای تولید یخ خشک شما میتوانید یکی از این موارد را انتخاب نمایید، بلوک های بزرگ ۲۷ کیلوگرمی ، در ابعاد بسیار کوچک به اندازه برنج ، یخ خشک سمی نیست اما لمس کردن آن به هیچ عنوان توصیه نمیگردد و این به دلیل سنگینی آن نسبت به هوا میباشد که در محیط های بسته زمانی که غلظت دی اکسید کربن هوا نیم درصد بیشتر گردد هوا کاملاً سمی شده و خطرناک میگردد بنابر این در هر ناحیه ای که از یخ خشک استفاده گردد باید تصفیه شود.

تاریخچه یخ خشک

در مورد تاریخچه یخ خشک هم باید گفت اولین نفری که به وجود CO2 پی برد کسی نبود بجز ون هلمونت که در زمان سوزاندن چوب متوجه شد که مقدار خاکستر به دست آمده از سوختن چوب بسیار کمتر از خود چوب است پس نتیجه گرفت که مقداری از زغال در هنگام سوختن به یک جسم نامرئی مانند گاز تبدیل میگردد.  کربن دی اکسید گازی بی رنگ با بوی کمی تند میباشد مولکول های بزرگ کربن دی اکسید نسبت به مولکول های اکسیزن با هیدروزن بسیار آهسته حرکت مینماید.

شاید از نظر شما کربن دی اکسید به درد کاری بهتر از ساختن یخ خشک نمیخورد اما باید بگوییم این کربن دی اکسید است که کره زمین را در مقابل سردشدن ناگهان حفظ مینماید یعنی مانع خارج شدن هوای گرم از کره زمین میشود. تنها مکان هایی که امکان تهیه دی اکسید به صورت تجاری را دارند عبارتند از ، ۱چاههای گاز،۲ تخمیر،۳ سوختن سوخت های کربنی،۴ فراورده های جانبی فرایند های شیمیایی

حتماً بخوانید :   کاربرد های یخ خشک

یخ خشک برای اولین بار در سال ۱۸۳۵ در فرانسه به نام چالز ایلوزیر برای اولین بار کشف شد. او در این تاریخ به نتایجی در مورد یخ خشک رسید که بعد از ۶۰ سال منجر به  تولید یخ خشک شد.

روش های تولید یخ خشک را در زیر آورده ایم

 • استفاده برای سرد سازی بدون یخچال در موارد پزشکی، صنایع هوایی و… برای انتقال مواد خاص
 • استفاده برای جلوه‌های ویژه و ایجاد مه یا بخار
 • استفاده در آزمایشگاهها و مراکز علمی
 • صنعت روغن
 • ذخیره مواد غذایی
 • صنعت پخت نان
 • کندن سرامیک از کف
 • پایین بردن دما در واکنش‌های شیمیایی
 • تهیه نوشابه
 • پزشکی
 • انتقال گیاهان
 • رشد گیاهان
 • کند کردن واکنشهای شیمیایی
 • عامل تولید فشار
 • انقباض فلزات جهت فیت شدن
 • چاه‌های آب
 • جذب کننده مگس‌ها و حشرات موذی
 • باران‌زا کردن ابرها

بارور کردن ابرها جهت بارش باران توسط یخ خشک

کردن ابرها - یخ خشک و نحوه ساخت

باروری ابرها و تولید باران از این طریق کاملاً ناگهانی در آزمایشگاه جنرال الکتریک واقع در نیویورک کشف شد. در سال ۱۹۴۶ شمیدانی به نام ونسان شافر برفی  را در نزدیکی نیویورک با استفاده از این روش یعنی تزریق ۶ پوند یخ خشک به وسیله هواپیما به ابرها ایجاد نمود ، از آن موقع باروز کردن ابرها به این روش برای تولید باران استفاده شد اگر بخواهیم برای این مورد مثال هایی هم بزنیم میتوانیم به چین اشاره کنیم که برای کاهش الودگی از این روش استفاده مینماید که در المپیک ۲۰۰۸ نیز این عملیات انجام شد و یا در روسیه از این روش برای دور کردن ذرات رادیو اکتیو از مسکو استفاده میشود.

روش ساخت یخ خشک

یخ خشک - یخ خشک و نحوه ساخت

برای ساخت یخ خشک نیازی به وجود وسایل سرمایشی قوی ندارید فقط دی اکسید کربن با فشار بالا نیاز دارید مثلاً اگر یک کپسولی پر از co2 با فشار حداقلی ۷۵ بار و دمای ۳۱ درجه سانتیگراد داشته باشید و فقط کپسول را برعکس نمایید تا شیر خروجی آن رو به پایین باشد حال اگر شیر را باز کنید خواهید دید که co2 یا همان دی اکسید کربن به صورت یخ خشک از کپسول خارج خواهد شد.

حتماً بخوانید :   آبسردکن با آب جوش

مواد خام یخ خشک

خام یخ خشک یخ 300x206 - یخ خشک و نحوه ساخت

مواد خام یخ خشک – یخ

تنها مواد خامی که در یخ خشک وجود دارد کربن دی اکسید آن است که محصول نهایی بسیاری از آزمایشات و واکنش های شیمیایی است. بیشتر این ماده در آمریکا از پالایشگاه های نفتی استخراج میشود. بعد از انکه محل کربن دی اکسید مشخص شد مکش شده و ناخالصی های آن مورد گرفته میشود تا به یخ خشک تبدیل گردد.

فرایند تولید یخ خشک

تولید یخ خشک - یخ خشک و نحوه ساخت

اولین گام در تولید یخ خشک فشرده سازی و خنک کاری گاز CO2 درون مخازن بزرگ است تا به مایع تبدیل شود. CO2 آن قدر سرد شده تا ۱۰۰% آن به مایع تبدیل شود.

مرحله بعدی کاهش فشار کربن دی اکسید مایع توسط شیر انبساط می باشد.

در آخر CO2 مایع تا فشار اتمسفر منبسط می شود تا در اثر این انبساط یخ خشک تولید شود.

یخ خشک تولید شده تحت پرس های هیدرولیکی به شکل بلوک یا پلت فشرده می شوند و از دستگاه ساچمه زن خارج می گردد.

پس از پردازش نهایی یخ خشک در جعبه های عایقی بسته بندی می شوند که هر چه عایق ضخیم تر باشد، فرایند تصعید آهسته تر انجام می شود. نرخ تصعید روزانه بین ۵ تا ۱۵ درصد است که بسته به عایق دارد.

دیدگاه ها