یخ خشک و کاربردهای آن

یخ خشک چیست
نویسنده am.admin تاریخ بهمن ۲۶, ۱۳۹۶ دسته مقالات

یخ خشک چیست و کاربردهای آن – دستگاه یخ

یخ خشک چیست – یخساز نوع خاصی از دستگاه تولید این دستگاه  شکل جامد کربن دی اکسید است که بیشترین کاربرد آن به دلیل خاصیت سرمازایی زیاد آن است . این ماده غیر سمی و غیر خورنده است.در دمای۷/۷۸- درجه تصعید میشود و هر کیلوگرم آن kj 1/573 گرما را جذب می کند.تکه های یخ خشک به راحتی بریده شده،در صنایع غذایی به عنوان سرماساز استفاده می شود.برای ایجاد سرما در حمل ونقل بستنی و موادغذایی منجمد دیگر دیگر نیز از یخ خشک استفاده می کنند.

همچنین این دستگاه نسبت به یخ معمولی مزیت هایی دارد والبته گران تر هم هست.یخ خشک به دلیل تصعید شدن به طور مستقیم مایعی باقی نمی گذارد،چیزی راتر وخیس نمی کند.با وزن مساوی سرمای بیشتری ایجاد میکند.درصحنه های نمایش از یخ خشک برای ایجاد مه ودود استفاده می شود.لیزرهای co2 جزءلیزر های مهم صنعتی هستند.در ادامه به کاربرد های بیشتری اشاره شده است.

– کربن دی اکسید به ور گسترده در سرتاسر جهان در صنعت نوشابه سازی برای تولید نوشابه های گاز دار استفاده می شود. نوشابه های گاز دار مقداری کربن دی اکسید محلول در خود دارند. برای گاز دار کردن نوشابه ها مقداری کربن دی اکسید را با فشار در آن ها وارد می کنند . وقتی در بطری باز می شود ؛ فشار اضافی برداشته شده و حباب های کربن دی اکسید به سرعت از محلول خارج می شوند.– یخخشک فلزات را منقبض کرده ؛فرورفتگی های کوچک روی خودروها را ترمیم می کند .بهتر است فلز را ابتدا در گرمای خورشید قرار دهید تا مقداری گرم شود؛ سپس از یخ خشک استفاده کنید. در این صورت گاهی فرورفتگی کاملا بیرون می پرد. واگر رنگ خودرو از کیفیت بالایی برخوردار باشد تاثیر چندانی روی رنگ آن ندارد.

» موارد استفاده از یخ خشک – یخ خشک چیست

– یخ خشک کاشی کف را با انجمادو انقباض آرام جدا میکند.البته برای چند تا کاشی محدود روش مناسبی است.
– یخ خشک از هوا سنگین تر است . به همین خاطر به راحتی لانه های جوندگان را پر می کند و باعث خفگی و مرگ آنها می شود.
– یخ خشک را به یخ معمولی اضافه می کنند و به صورت غیر مستقیم برای نگهداری مواد فاسد شدنی مورد استفاده قرار می دهند.
– یخ خشک همراه الکل فرا سرد شده , برای داغ زدن اسب ها و گاوها و حیوانات اهلی استفاده می شود. الکل باید خلوص ۹۰درصد داشته باشد یعنی از الکل صنعتی استفاده نشود. معمولا از متل الکل استفاده می شود . سردی نیتروژن مایع به حدی است که برای این کار مناسب نیست.

-پزشکان برای منجمد کردن پوست ,جهت از بین بردن زگیل ها از یخخشک یا نیتروژن مایع استفاده می کنند. همچنین برای حمل و نقل موادی که نیاز به حفاظت و زمان طولانی تری برای نگهداری دارد از یخخشک استفاده می کنند.– یخخشک گل ها را سرد نگاه داشته و زمان شکوفه دادنشان را به تاخیر می اندازد .
– مقدار کمی از کربن دی اکسید سرعت رشد گیاه را کاهش می دهد.
-دمای پایین یخخشک موجب کند شدن یا متوقف شدن برخی از واکنش های شیمیایی می شود . یخخشک برای نگهداری و حمل ونقل چسب های مخصوص مورد استاده قرار می گیرد. هم چنین به عنوان عامل خنثی کننده برخی قلیا ها مناسب است.

حتماً بخوانید :   نحوه تبدیل آب به یخ
دیدگاه ها