یک دستگاه یخساز چگونه کار میکند ؟

دستگاه یخساز
نویسنده am.admin تاریخ بهمن ۲۶, ۱۳۹۶ دسته مقالات

یک دستگاه یخساز چگونه کار میکند ؟

دستگاه یخساز – تا تابحال فکر کردین که دستگاه یخ‌ ساز موجود در یخچالها چگونه تکه‌های یخ را برای شما تولید میکنند ؟شاید با خود فکر کنید تولید یخ کار ساده ای است. تنها کافیست آب را داخل فریزر بگذاریم تا یخ بزند. اگر بخواهید یک سینی یخ تولید کنیم ، اینگونه است ولی اکثر ما دوست داریم یخ را به سادگی و به شکل قطعه قطعه در اختیار داشته باشیم و برای این است که یخ‌سازها ساخته شده‌اند.

همان‌طور که اطلاع دارید ، ماده اصلی برای تولید یخ ، آب میباشد . اما شما نباید آب مانده را داخل یخ‌ ساز بریزید. برای داشتن یخ خوب نیازمند آب تازه میباشید. بنابراین اولین قسمتی که برای یخ‌ساز مهم است یک فیلتر است که بتواند تمام آلاینده‌های موجود در آب را پاک کند. آبی که از فیلتر بیرون می‌آید باید تمیز، زلال و شفاف باشد تا بتوان از آن یخ تمیز و شفاف تهیه کرد. بنابراین هرگز نباید تعویض به موقع فیلتر آب را فراموش کنید.

حالا که آب تمیز داریم، می‌توانیم تولید یخ را شروع کنیم. سینی بیشتر یخ‌سازها دارای یک محفظه نیم‌دایره‌ای یا مستطیلی شکل است. یک دریچه در قسمت بالا مقدار آب ورودی برای پر کردن محفظه را کنترل می‌کند. در همین قسمت سنسوری وجود دارد که دمای آب را اندازه‌گیری می‌کند. این دما باید به مقدار معینی (معمولا حدود منفی ۱۲ درجه سانتیگراد) برسد.

دستگاه یخساز چیست

بعد از رسیدن به دمای مورد نظر، آب کاملا یخ زده و آماده خروج است. یخ چسبنده است و به بیشتر سطوح می‌چسبد. یخ‌سازها برای جدا کردن یخ از گرما استفاده می‌کنند. زیر محفظه یخ‌ساز یک المنت برقی وجود دارد که در زمان مناسب گرمای خفیفی تولید می‌کند. این گرما لایه نازکی از آب در میان یخ و سطح محفظه ایجاد می‎‌کند و باعث جداسازی یخ می‎شود. بعد از این یک بازوی الکترونیکی یخ را به بیرون فشار داده و به سبد نگهداری یخ منتقل می‌کند.

بعد از این فرآیند، محفظه دوباره پر می‌شود و این چرخه ادامه پیدا می‌کند.بنابراین دفعه بعدی که برای خنک کردن نوشیدنی خود از چند تکه از یخ‌ساز خود استفاده کردید، به یاد بیاورید که این یخ حاصل یک مهندسی پیچیده و علم پایه‌ای است. برای مشاهده انواع دستگاه یخساز گروه صنعتی اسکندری کلیک کنید.

حتماً بخوانید :   آبسردکن استیل
دیدگاه ها