X
  دسته بندی ها: مقالاتوبلاگ

از یخ خشک درچه زمینه هایی می توان استفاده کرد؟

یخ خشک چیست و درچه زمینه هایی می توان از آن استفاده کرد؟

جیرنرایزد یا یخ خشک در واقع نام تجاری دی اکسید کربن است که شکل آن در اثر کاهش شدید دما، به جامد تبدیل می شود. از این ماده غیر سمی که قابل خوردن هم نیست و خاصیت سرمازایی دارد، می توان در صنعت پزشکی، صنایع نفتی و سایر موارد استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

حجم دی اکسید کربن در دمای پایین تر از ۷۸- درجه متراکم شده و به جسم سفید رنگ جامد در می آید. جالب است بدانید که هر کیلوگرم یخ خشک قابلیت جذب  kj 1/573گرما را دارد و مخترع آن کسی به غیر از ون هلمونت” نیست. این دانشمند بزرگ اولین کسی بود که فهمید با سوزاندن مقداری زغال چوب یک گاز نامرئی به نام دی اکسید کربن به وجود می آید که وقتی در مجاورت دمای شدید قرار بگیرد به یخ خشک تبدیل می شود. چگالی دی اکسید کربن چیزی در حدود یک و نیم برابر چگالی هواست.

یخ خشک چگونه ساخته می شود؟

اگر کپسولی از CO2 در اختیار داشته باشید که فشار آن در حدود ۷۵ بار است می توانید در دمای منفی ۳۱ درجه سانتیگراد آن را به یخ خشک تبدیل کنید فقط کافی است  کپسول را به صورت وارونه نگه دارید طوری که شیر خروجی آن به سمت پایین باشد. وقتی فلکه آن را برای خروج گاز باز کنید، با فرآیند اختناق CO2  موجود در داخل کپسول به یخ خشک تبدیل می شود.

 • مزیت های یخ خشک در برابر یخ معمولی
 • سطح هر چیزی  را تر یا خیس شدن نمی کند.
 • به هیچ عنوان مزه غذا را تغییر نمی دهد.
 • سرمایی بیش از حد با وزن مساوی ایجاد می کند.
 • چگالی و دانسیته آن نسبت به یخ معمولی بالا تری دارد و به راحتی قابل حمل و نقل است.

از یخ خشک چه بهره برداری هایی می توان کرد؟

تولید دود، مه و بخار و ایجاد صحنه های رمانتیک : شاید در محافل عروسی و مراسمات مختلف بارها صحنه هایی از مه و دود را دید باشید و برایتان سوال شده باشد که چگونه این اتفاق رخ می دهد؟ برای به نمایش درآوردن چنین صحنه ای فقط کافی است روی آب داغ یا مقداری یخ خشک اضافه کنید تا مه غلیظی را به وجود آورد. این مه غلیظ به راحتی در کف زمین ته نشین می شود و باعث ایجاد صحنه های رمانتیکی از مه و دود می شود. اگر یخ خشک را در آب بیندازید باعث به وجود آمدن حباب های زیبا در داخل آب می شود.

از بین برندن فرورفتگی هایی که در اثر بارش تگرگ اتفاق افتاده است :  آیا تا به حال اتفاق افتاده است که از نزدیک دانه های درشت تگرگ را که اندازه شان با یک تخم مرغ معمولی برابری می کند، مشاهده کنید؟ تصور کنید چه صدمات جبران ناپذیری به وجود می آورد مخصوصا بر روی سقف و بدنه ماشین هایی که در خیابان تردد می کنند و یا پارک شده اند. برای رفع این مشکل می توان از یخ خشک استفاده کرد چرا که یخ خشک باعث انقباض فلز می شود و قابلیت ترمیم هر نوع فرو رفتگی را دارد.

باعث کنده شدن کاشی و سرامیک می شود : اگر می خواهید کاشی یا سرامیک جایی را عوض کنید ولی قادر به جدا کردن آنها از دیواره و کف محل مورد نظر نیستید، بهتر است از یخ خشک استفاده کنید چون باعث انقباض و انبساط کاشی ها شده و آن ها را به راحتی جدا می کند.

یک نابودگر قوی برای انواع جوندگان است : اگر می خواهید از شر موش ها و انواع جوندگان خلاص شوید بهتر است بر روی لانه و سوراخ هایی که امکان تردد آنها در آجا وجود دارد تکه هایی از یخ خشک را قرار داده و روی ان را با خاک بپوشانید. مطمئن باشید دیگر خطری از طرف این جانوران موذی شما را تهدید نخواهد کرد.

قوی ترین ماده برای جرم گیری و رسوب زدایی : دستگاه های رسوب بر با استفاده از دانه های فشرده یخ خشک که تقریبا قطری معادل ۳ میلی متر دارد به راحتی تمامی جرم ها و انواع رسوبات را از هر سطحی می زداید.

بارور کردن ابرها : با پیشرفت تکنولوژی نگرانی کشورها برای خشکسالی پایان یافته است چون با استفاده از یخ خشک می توان ابرها را باور کرد و سامانه بارشی را به سمت مناطق خشک هدایت کرد.

پزشکی: هر پزشک متخصصی برای منجمد کردن پوست، برداشتن زگیل یا زائده های پوستی از یخ خشک استفاده می کند حتی نمونه های پاتولوژی را همراه با یخ خشک به آزمایشگاه ها می فرستند. تیم اورژانسی برای جلوگیری از جابجایی استخوان شکسته شده مصدومین، اطراف آن را با یخ خشک می پوشانند تا به هنگام حمل و نقل آسیب جدی تری به بیمار وارد نشود.

استفاده از یخ خشک در کپسولهای آتش نشانی : در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه ثابت شده است که برای خاموش کردن مواد نفتی می توان به جای اب که حجم سنگین تری دارد، از یخ خشک استفاده کرد.

از آتش سوزی جلوگیری می کند : آیا تا به حال فکر کرده اید که گازهای زیرزمینی چگونه حمل می شوند؟ برای جابجایی تانکرهای گاز از یخ خشک استفاده می کنند چون خطر احتمال آتش سوزی را به صفر می رساند.

یخ خشک برای دور کردن پشه ها : پشه ها زمانی به شما حمله می کنند که حجم دی اکسید کربن ناشی از دم و بازدم در اطراف تان افزایش می یابد پس در یک جای مناسب و با استفاده از یخ خشک می توانید آنها را  جذب کرده و از بین ببرید.

صنعت نفت: برای تمیز کردن پارافین و لجن های جمع شده ناشی از مواد غیر نفتی در ته تانکرها، تمیز کردن روی بدنه آنها و تسریع جریان نفت در چاه های ذخیره از یخ خشک استفاده می شود.

کاربردهای دیگر یخ خشک عبارتند از :

 • استفاده در آزمایشگاهها و مراکز علمی
 • استفاده در صنایع غذایی مثل تولید روغن
 • صنایع پخت نان و کلوچه
 • ذخیرهمواد غذایی
 • تهیهنوشابه
 • حمل و نقل انواع گیاهان، بوته و نهال های میوه
 • تسریع رشد گیاهان
 • تسریع جریان آب در سفره های زیرزمینی
 • و …

چطور می توان از یخ خشک نگهداری کرد؟

خطرات ناشی از یخ خشک را جدی بگیرید چون دی اکسید کربن یکی از مواد تشکیل دهنده آن است و ممکن است :

با تنفس بیش از اندازه آن ، نفس کشیدن به سختی اتفاق بیفتد و ناخن ها و لب های هر کسی که در مجاورت آن قرار بگیرید کبود و تیره رنگ شود..

در هر محیطی که یخ خشک استفاده می شود  باید تهویه به نحو احسن انجام بپذیرد.

به هیچ عنوان یخ خشک را در مجاورت مخازن آببندی شده قرار ندهید زیرا باعث تشدید فشار  آب در داخل مخازن آب می شود و ممکن است انفجارصورت پذیرد.

اگر با یخ خشک بدون دستکش های محافظ در تماس باشید، باعث سرما زدگی پوست دست هایتان می شود چون به سرعت سلول های زنده پوست را منجمد می کند و صدمات جبران ناپذیری مثل سوختگی ایجاد می کند.

FR :