X
    دسته بندی ها: مقالات

تاریخچه یخساز

تاریخچه یخساز

ماشین تولید یخ که برای خنک کردن نوشیدنی ها ، حمل و نقل گوشت منجمد ، سبزیجات و سایر مواد فاسد شدنی ساخته شد ، از اختراعات مهم اوایل دهه ۱۸۴۰ بود.

اولین ثبت اختراع ماشین تولید یخ در سال ۱۸۵۱ به یک فیزیکدان به نام جان گوری اعطا شد. اگرچه وی اولین مدل موفق از اختراعش را در سال ۱۸۴۲ ساخته بود. برنامه تولید و فروش این ماشین ها توسط فردریک تودور (پادشاه یخی) مورد تمسخر واقع شد اما وی که نمی خواست کسب و کارش از فروش این محصول بی بهره باشد یک کمپین اسمیر علیه گوری راه اندازی کرد و پیروز شد. در آخر ، پس از چهار سال گوری از لحاظ مالی ورشکسته شد.

در سال ۱۸۵۳ ، الکساندر توینینگ اولین حق امتیاز اختراع خود را بری ماشین یخساز دریافت کرد. آزمایشاتی که توینینگ روی اولین سیستم های تبرید تجاری انجام داد در سال ۱۸۵۶ تجاری شد. توینینگ همچنین اولین روش برای تولید فله ای یخ به صورت مصنوعی را پایه گذاری کرد.

استرالیا نیز در تاریخچه ماشین های تولید یخ با علاقه مند شدن یک مرد اسکاتلندی که در چاپ روزنامه مشغول بود ، به سیستم های تبرید شرکت دارد. جیمز هاریسون آزمایشات خود بر روی اتر فشرده بخار را آغاز کرد ، موفق شد که اولین ماشین یخساز خود را در سال ۱۸۵۱ بسازد. وی سه سال بعد با موفقیت توانست ماشین تولید یخ با ظرفیت ۳ تن در روز را بسازد. هریسون آزمایشات خود بر روی تبرید را ادامه داد و توانست در زمینه طراحی سیستم ها و استراتژی های سرمایشی اعتبار کسب کند. سیستم های وی این اجازه را می دادند که گوشت های یخ زده به نقاط مختلف دنیا منتقل شود.

پروفسور یورگن هنس به دلیل ساختن اولین ماشین یخساز یخ خوراکی معروف است. او این کار را در سال ۱۹۲۹ انجام داد و کارخانه اش را در سال ۱۹۳۲ راه اندازی کرد. کارخانه در سال ۱۹۴۹ به تولید دستگاه های تهویه مرکزی هوا تغییر پیدا کرد.این کارخانه امروز هم با نام کولیندا فعالیت می کند که قسمت تولید تبرید یکی از بخش های کارخانه است.

در عصر مدرن ، انواع مختلف یخسازها وجود دارند. برخی از آن ها در داخل یخچال های مدرن تعبیه می شوند. برخی دیگر از یخسازها کوچک و قابل حمل هستند و قادرند که یخ را سریعا در هر محیطی تولید کنند. برخی دیگر از انواع یخسازها به صورت ایستاده و مستقل هستند و می توانند چند ده پوند یخ را تولید کرده و در مخزن خود چند ده پوند یخ را ذخیره کنند.

امین :