X
    دسته بندی ها: مقالاتوبلاگ

استفاده شگفت انگیز از یخ درمانی در آسیب دیدگی ها

یخ درمانی

یخ درمانی

آیا می دانستید که یخ و یخ درمانی ابتدایی ترین راه کار، برای مداوای آسیب دیدگی هاست؟ جالب است بدانید که شما ۴۸ ساعت بعد از آسیب می توانید با استفاده از یخ ، شدت درد را کمتر کنید و زمان التیام تا بهبودی را سرعت ببخشید به این صورت که یخ را داخل کیسه بگذارید و روی قسمت آسیب دیده قرار دهید.

قسمت اول یخ درمانی – ارزیابی آسیب دیدگی

در ابتدا و قبل از استفاده از یخ درمانی محل آسیب دیده را برانداز کنید چرا که بعضی از شکستگی ها و آسیب ها و اختلالات به این دلیل است که شاید به موارد پزشکی توجه نمی شود و یا به خاطر هوای سرد است پس اگر قادر نیستید محل آسیب دیدگی را ارزیابی کنید پیشنهاد می کنیم به یک پزشک و یا اورژانس مراجعه کنید.

قسمت دوم – استخوان شکسته را بررسی کنید

یکی از مشکلات بزرگ پزشکی شکستگی اعضای بدن است که باید هر چه زودتر مداوا شود ولی بهتر است برای کاهش درد از یک تکه یخ استفاده کنید. زمانی این روش را به کار ببرید که نیاز به مراقبت های پزشکی بیشتری دارید ولی اگر جایی هستید که امکان دسترسی به خدمات درمانی را ندارید پیشنهاد می کنم به اورژانس زنگ بزنید.

به موارد زیر توجه داشته باشید چون می تواند از علائم شکستگی باشد.

اگر قسمتی از بدن تغییر شکل داده مثلا روی استخوان یک خمیدگی اتفاق افتاده است.

احساس درد شدید زمان حرکت و یا استفاده قسمتی از اعضای بدن

زمانی که قادر نیستید محل شکستگی را تکان دهید . اگر شکستگی در قسمتهای پایین تنه مثل ران پا اتفاق بیفتد تمام عملکرد بدن را تحت تاثیر قرار می دهد چون قادر نخواهید بود پای خود را تکان دهید.

بعضی از شکستگی های شدید پوست را پاره کرده و از آن بیرون می زنند.

بررسی در رفتگی

وقتی دو استخوانی که از طریق مفصل به یکدیگر متصل شده اند حالت طبیعی خود را از دست داده، می تواند نشانه ایی از در رفتگی باشد در این حالت تا زمان مراجعه به پزشک یک کمپرس روی قسمت اسیب دیده بگذارید.

آیا می دانستید با یخسازهای خانگی می توانید یک کمپرس سرد بسازید ؟ وقتی علائمی از قبیل کبودی، ورم ، غیر قابل حرکت بودن محل در رفتگی را می بینید، سعی کنید تا حد ممکن تکان ندهید و تا زمان مراجعه به پزشک متخصص از کمپرس سرد استفاده کنید.

وارد شدن ضربه محکم به سر را بررسی کنید شاید تا بحال دیده باشید که وقتی ضربه ایی به سر وارد می شود، روی قسمت کبود شده و آسیب دیده یک کیسه یخ  می گذارند.

در این حالت ابتدا مطمئن باشید که در محل ضرب دیده درد ندارید چرا که اگر به سر ضربه ایی وارد شود بسیار جدی است و نیاز به فوریت های درمانی دارد.

عدم هوشیاری و سر گیجه گی یک مشخصه مهم در ضربه مغزی است ولی در این حالت شما ممکن است قادر نباشید این مسئله را مورد ارزیابی قرار دهید . وجود یک نفر در کنار شما با ارزیابی این موضوع و اطلاع دادن به فوریت های پزشکی می تواند مانع آسیب جدی به شما باشد.

پایین آمدن هوشیاری: اگر برای چند ثانیه هوشیاری خود را از دست دادید ، آنرا یک آسیب جدی در نظر بگیرید و فورا دنبال کمک های درمانی باشید.

سردرد شدید

سر گیجه

احساس زنگ زدن در گوش ها

حالت تهوع و استفراغ

تصمیم گیری برای استفاده از گرما یا سرما برای درمان

ممکن است شما از ارزیابی خود در حالت طبیعی مطمئن شوید و فکر کنید به فوریت های پزشکی هیچ نیازی ندارید اما خاطر نشان می کنم حتما یک روش مناسب برای مداوای خود بکار ببرید.بعضی وقتها مردم برای درمان آسیبهای جزئی از سرما و یا گرما استفاده می کنند که در حالتهای متفاوت می توانند مفید باشند.

اغلب ۴۸ ساعت پس از ضرب دیدگی، استفاده از یخ درمانی می تواند مناسب ترین روش برای کاهش درد و رفع ورم باشد.

استفاده از گرما، قبل از شروع فعالیتهای بدنی و نیز برای مداوای آسیب هایی که به ماهیچه وارد شده و ربطی به شکستگی ندارد، می تواند روش مناسبی باشد.

قسمت دوم- یخ درمانی برای آسیب دیدگی

یک کیسه یخ تهیه کنید

این کیسه های پلاستیکی را می توانید آن  از مغازه ها بخرید یا اگر در خانه هایتان یخساز دارید از این کیسه های یخ به دفعات می توانید استفاده کنید .یک جعبه کمک های اولیه در هر خانه ایی باید مجهز به کیسه های یخ باشد علاوه بر آن موارد بسیاری وجود دارند که برای استفاده از کیسه های یخ، می توان از آنها نام برد مثل سبزیجات یخ زده و نخود فرنگی که برای ماندگاری طولانی مدت، آنها را در داخل این کیسه ها ی یخ می گذارند و به راحتی  داخل و بیرون از فریزر نگهداری می شوند.

اگر جعبه های پلاستیکی دارید آن را از یخ های حبه ای پر کنید و با ریختن آب بر روی یخ ها آن را پوشش داده و داخل کیسه های یخ بگذارید و از خارج شدن هوای داخل کیسه مطمئن باشید.

کیسه یخ را درون حوله بگذارید

آگاه باشید که مستقما یخ را روی پوست خود نگذارید چرا که ممکن باعث از بین رفتن عصب های پوستی شود.بهتر است کیسه یخ را قبل از قرار دادن روی پوست، در داخل یک حوله بگذارید.

محل آسیب دیدگی را ارزیابی کنید

هنگامی که می خواهید یخ درمانی کنید بهتر است قسمت آسیب دیده را به طرف بالا نگه دارید در این حالت خون به قسمت بریده شده جریان نمی یابد و باعث التیام ورم می شود.

ترکیب یخ درمانی و بالابردن موضع جراحت می تواند در کاهش تورم ناشی از آسیب دیدگی موثر باشد.

یخ درمانی یک روش تاثیر گذار برای زمانی است که ضرب دیدگی اتفاق می افتد در این حالت یخ را آرام بر روی قسمت آسیب دیده قرار دهید.

کیسه یخ را به محل آسیب دیده ببرید و مطئن باشید که یخ با قسمت ضرب دیده تماس کافی دارد .

اگر لازم است کیسه یخ را با استفاده از نوار زخم در محل ضرب خورده ببندید ولی فراموش نکنید اگر محل آسیب دیده به رنگ های بنفش و آبی تغییر رنگ داد حتما کیسه یخ را از روی آن باز کنید.

بعد ازبیست دقیقه یخ ها را بردارید

به یاد داشته باشید نباید کیسه یخ را بیشتر از ۲۰ دقیقه بر روی محل آسیب دیده نگه دارید چون باعث از بین رفتن عصب های پوستی و سرمازدگی پوست می شود.مبادا خوابتان ببرد یا فراموش کنید!  ساعت را روی زنگ بگذارید   و یا از یک نفر بخواهید شما را بعد از ۲۰ دقیقه بیدار کند.

این کار را هر دو ساعت یکبار تکرار کنید

ساعت خود را روی زنگ بگذارید و آلارم ان را در هر دو ساعت و به مدت بیست دقیقه تنظیم کنید. اگر این یخ درمانی را به مدت سه روز انجام دهید، ورم تان به طور حتم بهبود می یابد.

از مسکن های ضد درد استفاده کنید

اگر زخم تان درد غیر قابل تحملی دارد از مسکن های ضد درد OTC مصرف کنید.

برای درمان التهاب ناشی از جراحت، از NASID ها که شامل ناپروکسین و  ایبوپرفین هستند، استفاده کنید.

تاکید می شود از مصرف داروهای که  دارای برچسب نشانگر دز نیستند، استفاده نکنید

به پزشک مراجعه کنید

پس از گذشت سه روز از یخ درمانی نشانه ایی از بهبود را مشاهده نکردید و ورم محل آسیب دیده به قوت خود باقی بود، ممکن است شما دچار در رفتگی و شکستگی در همان قسمت درد شده  باشید پس بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

یادگیری مراقبت های اولیه

استفاده از روش RI CE

این حروف مخفف کلمه استراحت، یخ درمانی، فشرده سازی و بالا بردن است که یک روش استاندارد برای مداوای زخم های شدید است.  استفاده از روش RI CE مداوای محل آسیب دیده را سرعت می بخشید.

اجازه استراحت به اندام آسیب دیده را بدهید

وقتی قسمتی از بدن آسیب می بیند در برخوردهای  سطحی و لحظه ای، بسیار حساس تر می شوند یعنی شما به راحتی نمی توانید به محل آسیب دیده در حالت عادی دست بزنید پس بهتر است به خود استراحت چند روزه دهید و تا بهبودی کامل از انجام فعالیت خودداری کنید.

FR :